Tancerze z Lubelskiego Teatru Tańca zatańczyli przy „Fasadzie”

08-06-2020

Na zaproszenie Galerii Labirynt trójka tancerzy związanych z Lubelskim Teatrem Tańca (Mikołaj Karczewski, Beata Mysiak, Anna Żak) wprowadziła ruch na wernisażu wystawy Moniki Sosnowskiej pt. „Fasada”. Ekspozycja jest już dostępna dla publiczności.

„Fasada” Moniki Sosnowskiej przyjechała do Lublina 9 marca 2020 roku. Zaplanowane otwarcie wystawy odwołano z powodu pandemii i praca została odizolowana od publiczności na ponad dwa miesiące. Od drugiego tygodnia czerwca można ją oglądać w lubelskiej galerii, a artyści z Lubelskiego Teatru Tańca wystąpili na otwarciu wystawy (29.05).

Praca Moniki Sosnowskiej waży 1,24 tony i ma wysokość 7,28 metra. Jest repliką kurtynowej fasady modernistycznego budynku z lat 60. którą artystka poddała trwającym 3 miesiące brutalnym operacjom – skręcaniu, zgniataniu, naciąganiu. W tym zaplanowanym procesie przemocy wobec stalowej konstrukcji brali udział inżynierowie i robotnicy, używane były maszyny budowlane służące zazwyczaj do konstruowania, a nie dewastowania. W wyniku tych konsekwentnych, niszczycielskich działań regularny geometryczny prostokąt o wymiarach 8×10 m z prostymi, rytmicznymi podziałami, przeistoczył się w organiczną formę o dramatycznie skręconym kształcie, nieużyteczną, pozbawioną pierwotnej funkcji.

Zwisając spod sufitu, przypomina ogromną koronkę, którą obdarzony potężną siłą gigant skręcił jednym ruchem pod wpływem nagłego kaprysu. Kurtynowa fasada nie miała funkcji konstrukcyjnej stanowiła jedynie funkcję osłonową i reprezentacyjną budynków. Została, więc „ukarana” za swą fasadowość, za udawanie solidnej budzącej zaufanie konstrukcji.

Tancerze Mikołaj Karczewski, Beata Mysiak, Anna Żak podjęli dialog z tą monumentalną rzeźbą, która powstała w efekcie destrukcji. Ogrywają ruchem do muzyki bębnów pracę Sosnowskiej, która stała się swoistym antypomnikiem nowoczesności i jakiej nie da się już dłużej sztucznie podtrzymywać przy życiu.

Dziś przytłaczająca swą formą i wielkością „Fasada” nabrała nowych znaczeń – stała się symbolem i metaforą kryzysu, którego kres przyspieszyła pandemia koronawirusa. W tym kontekście ciała tancerzy stają się jeszcze bardziej kruche, jeszcze bardziej giętkie, jeszcze bardziej żywe…


Obejrzyj zapis performance’u:


„Fasada” to pierwsza wystawa Moniki Sosnowskiej w Lublinie i jednocześnie pierwsza prezentacja tej pracy w Polsce. „Fasada” wystawiana była dotychczas na wystawach: Regional Modernities w ACCA w Melbourne (2013), Architectonisation w The Serralves Museum of Contemporary Art w Porto (2015) i podczas Sharjah Biennale 13 w Dubaju (2017). Wystawa będzie dostępna dla publiczności w Galerii Labirynt do końca grudnia 2020 r.