Trwa Festiwal Ciało/Umysł 2020
21-09-2020
Trwa 19. Międzynarodowy Festiwal Tańca i Performansu Ciało/Umysł 2020, który odbywa się pod hasłem „Przestrzeń jak powietrze”. Festiwal ma w tym roku dwa oblicza – pierwszym są długofalowe projekty online, a drugim pokazy sceniczne, w których pierwszy raz w historii tego wydarzenia przeważają premiery polskie. Ciało/Umysł na warszawskich scenach potrwa do 10 października.
Za nami już dwie polskie premiery: Iwony Olszowskiej „TransFormBeeing” oraz Ilony Trybuły „Piękno jak powietrze”, a przed nami nowe prace Pawła Sakowicza i Marty Ziółek. Swoje polskie premiery będą miały także dwa spektakle z zagranicy przygotowane przez Jerome’a Bela i Sarah Vanhee.
O spektaklach:
„Drama” Pawła Sakowicza to spacer na ciemną stronę romantyzmu, skok w głąb mrocznego lasu pełnego widziadeł i mgły, gdzie prawdziwe spotyka nieprawdziwe. Zainspirowany pierwszym baletem romantycznym „Sylfida”, Sakowicz – w duecie z Karoliną Kraczkowską, z pomocą tańca i dwóch ciał bada to, co realne i nierealne, własne i zapożyczone, fizyczne i niefizyczne. Czym jest romantyzm dziś? Co się z nami dzieje, gdy porzucimy rozsądek i wiarę w materialną rzeczywistość, by wyruszyć w drogę w mrok?
Pokazy: 26.09, godz. 18.30 i 27.09.2020, godz. 18.00 w STUDIO teatrgaleria
„Monstera” Marty Ziółek to praca zanurzona w mitologii, polityce oddychania i somatyce, podejmująca wątki relacyjnej natury ciała, jego zmysłowych wycieków i niestabilnych granic. Spektakl zaprasza widzów każdej płci w podróż po doświadczeniach kobiecego ciała. W centrum zainteresowania leży przestrzeń płuc i serca oraz wytwarzane przez ten obszar emocje. Przewodnikiem jest oddech, artykułujący nasze pandemiczne odosobnienie. Wejście w ekosystem ciała, będący częścią większego ekosystemu, który za sprawą człowieka jest w stanie zagrożenia. Spektakl w koprodukcji ze STUDIO teatrgaleria.
Pokazy: 9.10, godz. 19.00 i 10.10.2020, godz. 15.00 w STUDIO teatrgaleria
„Isadora Duncan” Jérôme’a Bela to współczesne odkrywanie prac bezkompromisową pionierki tańca jako zwiastuna współczesnej sztuki i nowoczesnego tańca, wyzwolonego ze sztywnych ram. W postać legendarnej buntowniczki wcieli się Elisabeth Schwartz, która w solowym tańcu – oryginalnej choreografii Duncan, przekazanej Belowi przez nowojorską tancerkę i badaczkę zjawiska Duncan, Catherine Gallant – ożywi pamięć jej rewolucyjnego eksperymentu. Spektakl inspirowany autobiografią „Moje życie” wykorzystuje ruch i słowo, by połączyć choreograficzne archiwum z bezpośrednim doświadczeniem żywego spektaklu.
Pokazy: 26.09, godz. 20.00 i 27.09, godz. 20.00 w STUDIO teatrgaleria
„Collected Screams” Sarah Vanhee to wykład performatywny dedykowany krzykowi. Belgijska artystka Sarah Vanhee, zajmująca się wypartymi treściami kultury, zaprezentuje w „Collected Screams” kolekcję krzyków i wizerunków osób krzyczących i zaprosi widzów w podróż od nauki po sztukę, od cierpienia po ulgę. Vanhee będzie się zastanawiać dlaczego nie krzyczymy, kiedy moglibyśmy i stara się odzyskać krzyk jako narzędzie, metodę uzdrawiania, sposób na relaks, wyrażenie bólu, podniecenia, strachu, gniewu, radości i tego, czego nie da się powiedzieć.
Pokaz: 2.10, godz. 19.00 w Komuna/Warszawa
Obok premier podczas festiwalu zostaną pokazane spektakle Aleksandry Bożek-Muszyńskiej i Kasi Wolińskiej oraz prace w procesie Izy Szostak i Renaty Piotrowskiej. Pośród wydarzeń towarzyszących: książka Davida Webera-Krebsa oraz aplikacja na smartfona Gilles’a Jobina oraz film o Isadorze Duncan.
Równolegle na e-SCENIE C/U 2020 ciągle aktualizowane są trzy cykle:
• Prosto z wnętrza | PORTRET i PROCES – reportaże Anny Sańczuk, prezentujące sylwetki autorów premier i relacje z prób
• Re:Isadora | DO POSŁUCHANIA – eseje praktyczek i teoretyczek tańca o Isadorze Duncan pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy
• 21 lekcji tańca na XXI wiek – seria prac wideo, w których artyści proponują jeden gest, ruch lub praktykę, ich zdaniem mający moc zmieniania świata; kuratorka projektu: Edyta Kozak
Bilety na spektakle w cenie od 20 do 50 zł dostępne są na stronie eWejściowki.pl oraz dodatkowo na spektakle w STUDIO teatrgaleria – w kasie teatru i na teatrstudio.pl, a w CSW i Komunie/Warszawa – na godzinę przed spektaklami (UWAGA! płatność tylko gotówką). Na wydarzenia obowiązują bilety oraz rezerwacja miejsc.