„Tańcząc Boską komedię” na finał Zawirowań

08-12-2020

„Tańcząc Boską komedię” – choreografia Elwiry Piorun – będzie finałowym spektaklem 16. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania 2020. Premierę zaplanowano na 12 grudnia o godz. 19 – pokaz będzie transmitowany na żywo do Internetu.

„Tańcząc Boską komedię” to ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który wykreował w czternastym wieku swoją wizję świata pozaziemskiego. Była ona na tyle silna, że przetrwała pokolenia i wciąż oddziałuje na ludzi współczesnych.

Jak piszą twórcy w tym przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, bo to nie jest możliwe w godzinnym spektaklu, ale aby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów. Tak więc, jak „Boska Komedia” opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak zaproszeni do tego projektu tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem, w którym pandemia stawia pod znakiem zapytania ustalone zasady i reguły. Rzecz dzieje się więc nie w świecie pozaziemskim ani w dawnych czasach, ale tu i teraz. Punktem wyjścia jest refleksja, że przechodząc przez życie można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem.

„Tańcząc Boską Komedię” to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich dogłębnego pogłębiania. To raczej wyzwanie dla choreografa i tancerzy, żeby spróbować zamienić skomplikowany język poezji Dantego, nasycony rozbuchanymi obrazami plastycznymi na język tańca. Chodzi o to, żeby przedstawić równie sugestywny obraz świata, który można podobnie chłonąć za pomocą wszystkich zmysłów i przy jego pomocy pobudzić refleksję nad współczesnym życiem i jego konsekwencjami. To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza.


„Tańcząc Boską Komedię”
Choreografia: Elwira Piorun
Dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa
Tancerze: Liwia Bargiel, Magdalena Wójcik, Stefano Silvino, Michał Przybyła
Współpraca twórcza: Gieorgij Puchalski
Premiera: 12.12.2020 (godz.19)
Premiera będzie transmitowana na żywo online.

Festiwal Tańca ZAWIROWANIA współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.