Laboratorium twórcze dla artystów i artystów z niepełnosprawnością
15-04-2021
Do 25 kwietnia 2021 roku można się zgłaszać do udziału w laboratoriach tańca skierowanych do artystek i artystów z niepełnosprawnością i bez niepełnosprawności organizowanych przez Instytut Muzyki i Tańca oraz British Council. Projekt „Przekraczanie granic. Taniec i niepełnosprawność” przeznaczony będzie dla ok. 10 osób uczestniczących, które będą pracowały w duetach – dwoje zgłaszających się artystów powinno więc wyjaśnić w formularzu zgłoszeniowym, dlaczego chce pracować razem jako artyści i czego chcieliby doświadczyć choreograficznie, rozpatrywane będą aplikacje, w których co najmniej jedna osoba z duetu identyfikuje się jako artystka lub artystka z niepełnosprawnością.
Zaplanowane laboratoria (pierwsze w Warszawie, drugie w Bytomiu) będą trwały trzy dni i przyjmą formę warsztatów/coachingów, których celem będzie praca nad materiałem zaproponowanym przez osoby zgłaszające się pod okiem doświadczonych prowadzących – tancerki i choreografki Iwony Olszowskiej oraz tancerki, choreografki i pedagoga Kate Marsh z Wielkiej Brytanii. Kate Marsh jest tancerką z niepełnosprawnością, która od 20 lat tańczy, tworzy choreografie, zajmuje się pracą dydaktyczną i bierze udział w międzynarodowych festiwalach tańca współczesnego. W latach 1999–2004 była performerką i nauczycielką w Candoco Dance Company. Obecnie kontynuuje działalność jako niezależna tancerka, m.in. z artystką Welly O’Brien. Jest asystentką badawczą w C-DaRE (Centre for Dance Research w Coventry University), a w ukończonym w 2016 r. doktoracie Marsh koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności.
Dodatkowo program przewiduje jedno laboratorium międzynarodowe, które odbędzie się we Włoszech (weźmie w nim udział co najmniej jedna osoba ze zgłaszających się do projektu).
Harmonogram:
24 maja 2021 r., godz. 15.30–17.30
Spotkanie online z Iwoną Olszowską, na którym uczestnicy będą omawiać tematy zaproponowane przez duety w trakcie zgłoszeń.
4–6 czerwca 2021 r.
Laboratorium stacjonarne w formie warsztatów/coachingu z Iwoną Olszowską w Teatrze ROZBARK w Bytomiu. Spotkanie odbędzie się w języku polskim. W trakcie laboratorium duety artystów będą rozwijały materiał, który wspólnie wybrały i zgłosiły.
8–12 września 2021 r.
Międzynarodowe laboratorium stacjonarne we Włoszech organizowane przez Oriente Occidente Festival. Do udziału wybrana zostanie przynajmniej jedna osoba ze zgłaszających się do udziału w projekcie Taniec i niepełnosprawność. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski i w miarę potrzeb na polski język migowy.
1–4 października 2021 r.
Laboratorium stacjonarne w formie warsztatów-coachingu z Kate Marsh w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski i w miarę potrzeb na polski język migowy. W trakcie laboratorium duety artystów będą rozwijały materiał, który wspólnie wybrały i zgłosiły.
Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.office.com/r/6a36hTc6Px
Warsztaty są częścią międzynarodowej współpracy w ramach projektu Europe Beyond Access realizowanego przy wsparciu programu Creative Europe, finansowanego przez Unię Europejską.
Organizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca, British Council
Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Teatr ROZBARK
Patron medialny: TVP Kultura
Projekt odbywa się w ramach programu Teatr-Taniec-Niepełnosprawność realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, British Council i Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.
oprac. DEF