Aby śmierć Maxwella Itoya nie została zapomniana

19-05-2021

Tancerz i performer Łukasz Wójcicki zaprasza na wyjątkowe spotkanie w ramach Międzypokoleniowego Chóru Ruchowego „Strefa WolnoSłowa” – najbliższe zajęcia odbędą się 23 maja 2021 r. (niedziela) o godz. 12.00 przy wejściu na stację Warszawa Stadion, gdzie 11 lat temu w tunelu dworca został zastrzelony przez policję Maxwell Itoya, kupiec z dawnego bazaru „Jarmark Europa” znajdującym się na Stadionie X-lecia. Jak przypomina artysta – do dziś sprawcy nie zostali ukarani, a co roku grupa aktywistek i aktywistów spotyka się w tym miejscu, aby uczcić pamięć Maxwella Itoyi.

Maxwell Itoya był nigeryjskim imigrantem. Mieszkał w Polsce przez osiem lat i miał polskie obywatelstwo, wraz ze swoją żoną Polką wychowywał trójkę dzieci. Max Itoya pracował jako sprzedawca na „Jarmarku Europa”, gdzie 23 maja 2010 miała miejsce jedna z licznych akcji służb policyjnych. Gdy przed policją uciekali handlarze podrobionymi towarami, policjanci aresztowali znajomego Itoy – George’a, Max Itoya mówił po polsku, podszedł więc zapytać o powód tego zatrzymania – doszło do ostrej wymiany zdań. Policjant wyjął i odbezpieczył broń – nagle padł jeden strzał, który trafił Nigeryjczyka w tętnicę udową. Mimo szybkiej reakcji handlarzy próbujących zatrzymać krwawienie postrzelony imigrant zmarł przed przyjazdem karetki.

Śmierć Maxwella Itoya wzbudziła duże kontrowersje i sprowokowała debatę publiczną na temat rasizmu oraz polskiej policji.


Międzypokoleniowy Chór Ruchowy to zajęcia taneczno-ruchowe w formule site-specific. Uczestnicy spotykają się dwa razy miesiącu (w weekendy) w określonych, praskich lokalizacjach. Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach projektu „Dramaturgie społeczne” Teatru Powszechnego i Strefy WolnoSłowej.

Zapisy: lukasdeluks@gmail.com
Prowadzenie: Łukasz Wójcicki


oprac. def
foto: Wikipedia