Choreografie Anny Hop i Izadory Weiss w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

06-02-2022

AKTUALIZACJA: Uwaga, z powodu choroby w zespole wszystkie spektakle zostały odwołane.

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na pokazy spektakli „Exodus” i „Bieguni-Harnasie” Polskiego Baletu Narodowego. Ten wieczór baletowy w dwóch częściach, składa się z pokazu spektaklu „Exodus” w choreografii Anny Hop oraz spektaklu „Bieguni-Harnasie” w choreografii Izadory Weiss. Prezentacje zaplanowano na 11 lutego o godz. 19, 12 lutego o godz. 19 oraz na 13 lutego o godz. 18.

W „Bieguni-Harnasie” libretto Izadory Weiss zainspirowane zostało epizodem z powieści „Bieguni” Olgi Tokarczuk i ideą Karola Szymanowskiego (IV Symfonia: cz. 1 i 2, Harnasie). Z kolei w „Exodusie” Anna Hop wykorzystała muzykę Wojciecha Kilara (Exodus, II Koncert fortepianowy, cz. 1 i 3, Bogurodzica).

Wartościami łączącymi obie części tego dyptyku baletowego są muzyka polska (Wojciech Kilar, Karol Szymanowski) oraz motyw ruchu, wędrówki i poszukiwania swojego miejsca. W „Exodusie” bohaterem jest zbiorowość, aby ją przedstawić Anna Hop angażuje kilkudziesięciu tancerzy, chór i orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. W warstwie ruchowej Hop zainspirowały społeczności owadów, ptaków przemieszczających się w grupach zespolonych jak jeden organizm, a także ludzi żyjących w dużych skupiskach. Zaś w warstwie wizualnej – crush-artowe prace Bogusława Lustyka i „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, w których scenerią wydarzeń jest ludzka termitiera z wielkiej płyty.

A u Izadory Weiss bohaterami są zbuntowani outsiderzy (Bieguni-Harnasie), którzy mają dla głównej bohaterki spektaklu, Annuszki, niezwykłą siłę przyciągania. Dusi się ona w atmosferze rodzinnej i społecznej opresji. Przeczuwa, że aby stać się w pełni człowiekiem, trzeba pozwolić sobie na stanięcie twarzą w twarz z wolnością. Przemiana duchowa, jakiej dozna Annuszka, pozwoli jej wypełnić pustą skorupę konwenansów społecznych własną życiodajną treścią, w czym istotną rolę odegra postać Męża. Przewodnikiem w duchowym dojrzewaniu bohaterki będzie Galina, uosobienie kobiecej wolności.

oprac. DEF