Polskie orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca
21-04-2022
29 kwietnia, w rocznicę urodzin Jeana-Georgesa Noverre’a (1727–1810), wybitnego szwajcarskiego choreografa i reformatora baletu, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Każdego roku z tej okazji wybrany artysta przygotowuje Orędzie dla świata. W 2022 roku przesłanie wyszło spod pióra południowokoreańskiej baletnicy Kang Sue-jin. Równolegle, od 2017 roku – z inicjatywy Bożeny Kociołkowskiej z Fundacji na rzecz Sztuki Tańca – przygotowywane jest także i polskie orędzie. W roku 2022 autorką przesłania jest Anna Hop, tancerka i choreografka związana z Polskim Baletem Narodowym.
POLSKIE ORĘDZIE NA MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA 2022:
„Obyś żył w ciekawych czasach” głosi starożytna chińska klątwa. Nastały… ciekawe czasy. Trudne, tragiczne, ważne.
Trudne czasy kształtują silnych ludzi. Potraktujmy je jako możliwość. Możliwość sprawdzenia siebie i swojej wewnętrznej siły. Możliwość działania.
Sztuka i ludzie tańca nie pozostają obojętni wobec obecnych wydarzeń. Mamy swój język – ruch, który jest uniwersalny dla wszystkich ludzi. Operujemy narzędziem, które ma dużą moc. Doceńmy siłę przekazu sztuki tańca i zastanówmy się jak jej dobrze użyć na potrzeby obecnych czasów. Sztuka łączy, konsoliduje, rozwija, przynosi ukojenie, dobre przeżycia, jest wentylem emocji, pomaga oczyszczać i zrozumieć, oderwać się na chwilę od rzeczywistości i problemów nas otaczających. Zachęcam Państwa do rozwinięcia powyższej listy, przede wszystkim w działaniu.
To również doskonała okazja do przewartościowania swojego życia. Spojrzenia na siebie oraz swoje działania z innej, szerszej perspektywy. Zobaczenia prawdziwej skali problemów i rozgraniczenia co jest ważne, znaczące, a co błahe i niewarte uwagi. Docenienia jak dużo mamy i jak wspaniałą dziedziną sztuki mamy zaszczyt się zajmować. Zobaczenia szklanki do połowy pełnej.
Miałam pisać o tańcu, a piszę o życiu. Ale taniec to życie, nierozerwalnie ze sobą związane i wzajemnie oddziałujące. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca życzę nam wszystkim świata, w którym nadal będzie miejsce na sztukę, sztukę tańca i artystów.
Świata, w którym dalszy rozwój będzie możliwy i nie powstrzymany.
Świata, w którym będziemy lepszymi gospodarzami, w którym ucząc się na błędach przeszłości nauczymy się ich nie powielać.
Anna Hop