Festiwal Zawirowania 2024: „Scherzetto” Borderline Danza i „One hundred falls” Ilona Gumowska

13-06-2024

20 czerwca 2024 o godz. 19.00 w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (Al. Jerozolimskie 181, wejście B1) odbędą się dwa pokazy w ramach 20. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. Będą to: „Scherzetto” Borderline Danza i „One hundred falls” Ilony Gumowskiej.

O SPEKTAKLACH:

„Scherzetto” Borderline Danza
Choreografia: Claudio Malangone
Wykonawcy: Alessandro Esposito, Antonio Formisano, Pietro Autiero
Scenografia i kostiumy: Borderline Danza
Dyrektor techniczny: Giuseppe Ferrigno
Muzyka: Alessandro Capasso
Organizacja: Borderline Danza
Kierownictwo: Hanka Irma Van Dongen i Maria Teresa Scarpa
Produkcja: Borderline Danza, Ministero della Cultura, Regione Campania

Piękno obrazu wykracza poza sam obraz i wyłamuje drzwi do innych narracji, które krzyżują się z kulturą, pogłoskami i legendami. Niewinne żarty bez konsekwencji lub częściej złośliwe żarty, które mogą spowodować znaczne szkody. Trzej mężczyźni/postacie – Pan, Dionizos i Satyr – w goliardycznym splocie toczącej się między nimi gry, pomiędzy sojuszami, rywalizacją i nie zawsze zabawnymi sztuczkami, ukazują aspekty życia, które odbijają się w ich formach. Spektakl staje się zatem pretekstem do inscenizacji, psychologicznym i moralnym wglądem w pewną dynamikę społeczną, poszerzaniem i zacieraniem pojęcia granic płci.


„One hundred falls” Ilona Gumowska
Choreografia: Jakub Mędrzycki, Ilona Gumowska
Dramaturgia: Jakub Mędrzycki
Wykonanie: Ilona Gumowska
Kostiumy: Jakub Mędrzycki, Ilona Gumowska
Muzyka: Gieorgij Puchalski, Marta Forsberg
Produkcja: Krakowski Teatr Tańca

Upadają cywilizacje, upadają kultury, upadają autorytety, upadamy moralnie, upadamy fizycznie. Wydaje się, że cała historia ludzkości złożona jest z nagłych upadków takich jak wojny czy przewroty, ale również tych powolnych i ignorowanych jak katastrofa klimatyczna. Trudno rozróżnić kiedy upadek jest jeszcze tragedią, a kiedy już nową możliwością. W tej sinusoidzie po której płyniemy, zawsze skupiamy się na najbardziej skrajnych odchyleniach. Rzadko zauważamy to co jest pomiędzy. Lot, którego doświadczamy pokazuje nam zupełnie inną rzeczywistość. Świat, w którym w końcu możemy zwolnić i my stajemy się wolni. Każdy krok jest kontrolowanym upadkiem i każdy kolejny nagłym powstawaniem. Upada 206 kości i ok. 640 mięśni pomaga nam się podnieść. Już od momentu prenatalnego nasz rozwój ukierunkowany jest na stworzenie konstrukcji. To ona pozwala nam stać prosto i konsekwentnie odpychać się przed tym co nieuniknione. W końcu to upadek jest jej przeznaczeniem. To często rozpad/rozkład daje możliwość ruchu i interakcji. Nasza bohaterka zatraca się w tańcu na upadłej cywilizacji, na upadłej kulturze, na upadłych autorytetach, na naszym upadku moralnym i odnajduje akceptacje swego upadającego ciała.

Spektakl powstał w ramach projektu rezydencyjnego Krakowskiego Teatru Tańca „Rollercoaster. Młodzi kreatorzy wrażeń”, zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Jakub Mędrzycki – tancerz i choreograf. Absolwent Akademii Artystycznej Codarts w Rotterdamie (NL). W latach 2015–2019 członek szwedzkiego teatru tańca Norrdans. Pracował z takimi choreografami i reżyserami jak: Jan Martens, Club Guy and Roni, Shahar Binyamini, Jo Stromgren, Fernando Melo, Shumpei Namoto, Yossi Berg & Odded Graf, Mari Carassco, Peter Svensson, Lenka Vagnerova, Mariusz Treliński. Występował w ponad trzydziestu krajach świata. Jest twórcą kilkunastu spektakli realizowanych w Polsce, Niderlandach i Szwecji. Spektakl ”One hundred falls” znalazł się w finale konkursu ”Best off” na najlepsze produkcje niezależne. Współpracował również z teatrem La Monnaie w Brukseli, Bobbiloproduktion w Malmo, Teatrem Wielkim w Warszawie oraz Teatrem Rampa. W 2020 roku wraz z innymi twórcami stworzył kolektyw United Limbs zrzeszający różne środowiska artystyczne. Aktualnie współpracuje z norweską grupą Jo Stromgren Kompani.

Ilona Gumowska – tancerka, choreografka, pedagog tańca, psycholog. Absolwentka Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Obecnie nauczyciel akademicki tej uczelni. Jako tancerka współpracowała z takimi twórcami jak: Daniel Abreu, Roberto Olivan, Marcin Wrona, Tomasz Wygoda, Mariusz Treliński, Natasha Gilmore, Abhilash Ningappa, Jacek Owczarek, Kaya Kołodziejczyk, Jacek Gębura, Karolina Kroczak, Ashley Lobo, Michał Walczak, Jacek Przybyłowicz. Występowała na wielu polskich i zagranicznych scenach, w tym: w Teatrze Rozbark w Bytomiu, Royal Opera House w Bombaju, w belgijskiej operze La Monnaie, Theater an der Wien w Wiedniu, Królewskiej Operze w Sztokholmie. Obecnie współpracuje z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie i Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz zespołem Barrowland Ballet w Glasgow. Jest członkiem
kolektywu United Limbs. W ramach działalności pedagogicznej Ilona prowadzi warsztaty z zakresu tańca współczesnego, improwizacji, kompozycji i floorworku z elementami akrobatyki.

BILETY:

Bilety można kupić tutaj: https://kicket.com/wydarzenia/borderline-danza-quotscherzettoquotilona-gumowska-quotone-hundred-fallsquot-xx-miedzynarodowy-fesitwal-zawirowania-22424?eventId=277530&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2NOOg9_lIqrFa_VrrgfZ_9FRdkcSr-EQXSju7c5CAxUUYbEDctC1qXC3Q_aem_FnKdygSq1LFDVfJtn9ylqQ


Festiwal jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawę. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.