Wkrótce w Warszawie powstanie Centrum Sztuki Włączającej

08-06-2020

Teatr 21 remontuje swoje miejsce, w którym powstanie Centrum Sztuki Włączającej (Down Town) – siedziba teatru dla aktorów z zespołem Downa. Otwarcie zaplanowane jest na jesień 2020 r. Obecnie aktorzy z zespołem Downa zbierają pieniądze na remont i dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Bardzo długo szukaliśmy swojego miejsca w Warszawie. Chcąc, aby było ono jak najbardziej dostępne dla wszystkich osób, szukaliśmy wśród przestrzeni na parterze. W końcu znaleźliśmy – jest to były sklep wielobranżowy na warszawskiej Pradze, niedaleko pl. Hallera. Teraz musimy go wyremontować, dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i nadać mu nowe znaczenie; stworzyć ze sklepu teatr, to wyzwanie, ale nie jest to pierwsze, które podejmujemy – mówi Justyna Sobczyk, reżyserka i prezes Fundacji Teatr 21. – Jako Teatr 21 działamy już od 15 lat i dotychczas udawało się nam działać bez własnego miejsca. Obecnie nasza działalność rozrosła się – organizujemy warsztaty, konferencje, spotkania, wydajemy książki, jeździmy na festiwale, pracujemy w międzynarodowych sieciach. Dalsza praca bez własnego miejsca nie jest już możliwa. Tym bardziej cieszymy się, że Warszawa będzie miała na swojej mapie miejsce poświęcone sztuce osób z niepełnosprawnościami

Centrum Sztuki Włączającej będzie pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną sztuce osób z niepełnosprawnościami. Od jesieni swoje miejsce znajdą w nim spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakresu studiów o niepełnosprawności i sztuce osób z niepełnosprawnościami czy wystawy artystów sztuk wizualnych. Sama przestrzeń jak i wszystkie wydarzenia będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach w Polsce i zagranicą (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). W 2019 roku spektakl “Rewolucja, której nie było” został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Boska Komedia” w Krakowie.

Działalność programowa Centrum Sztuki Włączającej jest współfinansowana przez m.st. Warszawa.


Obejrzyj: