Zatańczą o migracjach – wieczór w Mazowieckim Instytucie Kultury

11-10-2021

Fundacja Artystyczna PERFORM zaprasza na wieczór w ramach Centralnej Sceny Tańca – edycja II, który nosi tytuł „Migracje”. Pokazy zaplanowano 28 października 2021 r. o godz. 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury. W programie zaprezentują się młodzi artyści wyłonieni z nadesłanych zgłoszeń do konkursu – Open Call. Wieczór połączy premiery etiud stworzone specjalnie na tę okazję oraz ciekawe realizacje odnoszące się do tematu migracji.

„Scena CST wieczór 3 | Migracje | Centralna Scena Tańca w Warszawie – edycja II” – program:

„𝟭𝟭𝟬”
wykonanie: Julianna Walczak i Pimon Lekler
koncepcja i choreografia: Julianna Walczak
czas trwania: 15 min

Performance skupiający się na połączeniu w niekonwencjonalny sposób improwizacji muzycznej i ruchowej przy wykorzystaniu muzyki na żywo.

„𝗟𝗜𝗧𝗜𝗚𝗔𝗧𝗜𝗡𝗚 𝗛𝗨𝗠𝗔𝗡𝗜𝗧𝗬”
wykonanie: Maria Salwińska
koncepcja i choreografia: Maria Salwińska
czas trwania: 10 min

Autointerpretacja opisywanych w intymnym dialogu doświadczeń migracyjnych osób, które ceni artystka i są jej bliskie. Próba odnalezienia się w ich mentalności, ciele opisane ruchem to, co czują. Wyłonienie obrazu tanecznego osoby (kobiety), która napotyka trudności związane z migracją, ale te bariery pokonuje. Przedstawienie migracji jako czegoś trudnego, lecz także pięknego – pozwalającego nam rozkwitnąć. Jest to temat świeży, pulsujący, dlatego w procesie tworzenia artystka wrzuca formę w nienamacalną warstwę uczucia i instynktu.

„𝘄𝗲𝗹𝗹 𝗰𝗼𝗺𝗲”
wykonanie: Klara Szela i Milena Suska
koncepcja i choreografia: Klara Szela i Milena Suska
czas trwania: 20 min

Inspiracją do stworzenia spektaklu jest dzieło Banksy’ego z 2020 roku „Welcome Mat”. Wycieraczka została wykonana z kamizelek ratunkowych uchodźców ocalałych z Morza Śródziemnego. Zwraca uwagę na los uchodźców i migrantów, z których wielu tonie, zanim uda im się dostać do „lepszego świata”. Tak jak ironiczne powitanie na wycieraczce skłania do refleksji i spojrzenia na rzeczywistość, tak artystki zapraszają do wspólnego zastanowienia się nad realiami, które dotykają ludzi na świecie. Całość zostanie przefiltrowana przez pełne wrażliwości i delikatności kobiece oko. Będzie to także opowieść o sile, o której dostrzeżenie starają się współczesne kobiety.

„𝗠𝗼𝗷𝗲 𝗺𝗶𝗴𝗿𝗮𝗰𝗷𝗲”
wykonanie: Katarzyna Niżnik
koncepcja/choreografia: Katarzyna Niżnik
czas trwania: 10 min

Jak rozumieć definicje powiązaną ze stałymi, lub czasowymi zmianami w odniesieniu do fizycznego ciała, drugiego człowieka, przestrzeni, formy, czy też czasu? Jak moje własne ciało może służyć jako narzędzie, które pomoże rozwiązać powyższą zagadkę? Czy za migracje mogę uznać zmianę położenia moich kości względem mięśni? Czy za migrację mogę uznać wykonywany wdech, bądź wydech zmieniający kształt mojej klatki piersiowej? Czy za migrację mogę uznać zmianę położenia mojego szkieletu w przestrzeni? Czy migracją będzie zmiana formy, w której się znajduję się w danym momencie? Czy migracją mogę nazwać zmianę prędkości, której w danym momencie doświadczam? Mówi się, że bezruch też jest ruchem. Czy oznacza to więc, że jestem w stałej migracji? Gdzie migracja ma początek, a gdzie koniec? Czy może jest to stała iluzja napływających na siebie zmian? Co więc tak naprawdę jest moją migracją?

„𝗧𝗼𝘀𝗸𝗮 (𝗿𝗼𝘀.) 𝗰𝘇𝘆𝗹𝗶 𝗺𝗶ł𝗼𝘀́𝗰́ 𝗽𝗼 𝗿𝗼𝘀𝘆𝗷𝘀𝗸𝘂”
wykonanie: Beata Wierzchołowska i Kacper Klimczak
koncepcja/choreografia: Agnieszka Janicka – Wolska
czas trwania: 30 min

Czym charakteryzuje się ciemna, nieodgadniona i wiecznie rozszczepiona „rosyjska dusza”? Tyle w niej potwora ile człowieka? Tyle relacji ile braku relacji? Spokoju ile niepokoju? Miłości ile nie-miłości? Tytułowa „Toska”, to uczucie duchowego cierpienia, często bez konkretnej przyczyny, to poszukiwania utopijnego uczucia, zaginionego „ludzkiego” głosu wśród pesymistycznej wizji wprost z filmów rosyjskich. Czy możliwe jest osiągnięcie szczęścia?


Kurator: Magdalena Brzozowska
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury i Fundacja Artystyczna PERFORM
Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie – edycja II
Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

oprac. DEF