5. Warszawski Konkurs Choreograficzny – finaliści

14-11-2024

Do tegorocznego 5. Warszawskiego Konkursu Choreograficznego dostało się osiem prac. Przedstawiamy sylwetki ich autorów, wykonawców oraz założone koncepty artystyczne. Konkurs odbędzie się w dniach 13-14 listopada 2024 r. w Centrum Teatru i Tańca Zawirowania (Al. Jerozolimskie 181, wejście B1).

ZAKWALIFIKOWANE CHOREOGRAFIE:

„See you”, choreografia: Inhi Burdzhaliani

Opis:

Ten spektakl zabierze was w podróż dusz, które odradzają się, zmieniając ciała, lecz trwają wiecznie. Każde życie i los są częścią cyklu przemian, a my chcemy opowiedzieć historie tych samych dusz, spotykających się w różnych wcieleniach. Co dzieje się z duszą po śmierci fizycznej? Gdzie przebywa między żywotami, jeśli karma nie jest oczyszczona? Wszystko to dotyczy każdego z nas, więc może ten spektakl skłoni was do zadania pytań, których dotąd sobie nie stawialiście. Być może dzisiejszy wieczór stworzy historię, którą przypomnicie sobie w przyszłym życiu.

Twórcy:

Sofiia Lystopad – studentka Społecznej Akademii Nauk (filologia angielska). Członkini Burjaaay Ballet, NESEMOS Dance Team, Ukrainian Art & Dance Company; zwyciężczyni międzynarodowych konkursów, takich jak World of Dance (Polska, Francja, USA), uczestniczka programu Got Talent Poland. Występowała w teledyskach ukraińskich i polskich artystów.

Nadiia Sukhanova – studentka Uniwersytetu Łazarskiego (ekonomia biznesu). Członkini Burjaaay Ballet, NESEMOS Dance Team; zwyciężczyni World of Dance (Warszawa, Kraków,Los Angeles), uczestniczka Got Talent Poland.

Alona Khnykina – uczęszczała do liceum tanecznego (Charków), obecnie studiuje w Charkowskiej Państwowej Akademii Kultury i Akademii Muzycznej w Katowicach. Członkini Burjaaay Ballet, UADC, NESEMOS Dance Team. Uczestniczyła w spektaklach: „Nowa rzeczywistość”, „Całe życie w walizce”, „Miasto”. Zdobywczyni Ogólnopolskiego Konkursu Choreograficznego „Rytmy Natury” oraz uczestniczka spektaklu Gosi Mielech.


„Don’t fall asleep”, choreografia: Joanna Nadrowska

Opis:

Choreografia i koncept: Joanna Nadrowska
Taniec i wykonanie: Weronika Kosmus

Etiuda jest impresją na temat zjawiska „overthinking”, zwanego paraliżem analitycznym, które związane jest z dysfunkcjonalnymi wzorcami myślenia. Nawracające, intruzywne i obsesyjne myśli pojawiają się mimowolnie tworząc niepokój oraz lęki, często doprowadzając do bezsenności.

Ciągła analiza natrętnych myśli została przeniesiona na język choreograficzny i na abstrakcyjny koncept sceniczny.

Twórcy:

Weronika Kosmus – tancerka, choreografka. Studentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim. Przez 12 lat była związana z tanecznymi grupami konkursowymi jako tancerka, od 5 lat jako trenerka i choreografka. Zwyciężczyni Mistrzostw Polski WADF – formacje dorośli (2024) oraz turnieju Gdansk Dance Spot – improvisation modern solo adult (2024).

Joanna Nadrowska – tancerka, choreografka, instruktorka. W 2008 r. ukończyła z wyróżnieniem Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w Warszawie na specjalizacji taniec jazzowy. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Animacja społeczno-kulturalna. Od 2010 r. związana jest z Sopockim Teatrem Tańca, a od 2017 r. z Gdańską Szkołą Artystyczną jako instruktorka i choreografka.


„Serca z kamienia”, choreografia: Klara Twardowska

Opis:

Etiuda solowa, opowiadająca o emocjonalności osoby nadwrażliwej, żyjącej we współczesnym społeczeństwie, gdzie z jednej strony wzrasta świadomość na temat zdrowia psychicznego, a z drugiej – narasta lęk przed bliskością i przywiązaniem. Choreografia ukazuje jednostkę zmagającą się z presją dystansu do siebie i innych, narzuconą w imię przetrwania, która tłumi jej wrażliwość, zmuszając do tłumienia własnych emocji.

Twórcy:

Klara Twardowska – tancerka, choreografka i dyplomowana instruktorka tańca oraz akrobatyki. Jest studentką trzeciego roku specjalności taniec współczesny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Ukończyła szkołę muzyczną I stopnia oraz szkołę musicalową w teatrze muzycznym TINTILO. W latach 2015-2020 występowała w spektaklach repertuarowych TINTILO na deskach Teatru Rampa w Warszawie. Tańczy w widowiskach obejmujących wiele technik tańca i ruchu. Obecnie jest częścią zespołu tancerzy Polskiej Opery Królewskiej, gdzie występuje w operach „L’italiana in Algeri” oraz „Halka”.


„Wyraj”, choreografia Mateusz Adamczyk

Opis:

Jest to monochromatyczna baśń o ptaku, który jako jedyny ze stada postanowił nie opuszczać swojego domu przed zimą. Decyzja ta spowodowana była lękiem przed nowym miejscem i chęcią pozostania w przestrzeni bezpieczeństwa, które ostatecznie staje się pułapką. Etiuda opowiada o rodzącym się niepokoju, wizji lepszego jutra i lęki przed nadchodzącymi zmianami. O świecie, w którym największymi przeszkodami na drodze do szczęścia jest upływający czas i własne ograniczenia.

Twórcy:

Mateusz Adamczyk – tancerz, choreograf, nauczyciel tańca. Solista Teatru Muzycznego w Poznaniu, absolwent Choreografii i Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat II miejsca w konkursie choreograficznym ZAiKS oraz półfinalista Solo Dance Contest podczas Gdańskiego Festiwalu Tańca. Oprócz tańca zajmuje się akrobatyką powietrzną, projektowaniem kostiumów oraz tworzeniem programów treningowych dla profesjonalnych tancerzy.


„The Spell”, choreografia: Marta Kosieradzka, Marta Luiza Jankowska

Opis:

Choreografia i wykonanie: Marta Kosieradzka, Marta Luiza Jankowska
Kostium : Zofia Jakubiec
Muzyka: Adriano Fontana

„The Spell” to projekt taneczny inspirowany twórczością jednej z najważniejszych artystek XX wieku, Louise Bourgeois, jej monumentalnymi rzeźbami i dziedzictwem intelektualnym. W spektaklu chcemy głębiej zanurzyć się w silną, surową fizyczność jej dzieł i znaleźć sposób na przełożenie jej na ruch i obraz sceniczny. Projekt ten zrodził się z potrzeby bardziej skoncentrowanej praktyki tanecznej, zakorzenionej w fizycznym doświadczeniu tańca, połączeniu z ciałem i somatyką, a także niedocenianą intuicją, wyobraźnią i pasją do ruchu. Podczas pracy chciałyśmy bardziej zgłębić tematykę, którą artystka przedstawiła w swojej twórczości oraz przełożyć to na ruch.

Twórcy:

Marta Kosieradzka – artystka tańca i sztuk wizualnych pracująca pomiędzy Warszawą a Oslo. Jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, Artesis Royal Conservatory w Antwerpii i studiów magisterskich w programie MA in Dance at Oslo National Academy of Arts. Od wielu lat pracuje jako niezależna tancerka, choreografka i pedagożka.

Marta Luiza Jankowska – tancerka urodzona w Stavanger, Norwegii. Ukonczyla Oslo National Academy of Arts (2009). Tańczyła m.in. w Ingun Bjørnsgaard Prosjekt, Inbal Pinto and Avshalom Pollak Dance Company oraz Avshalom Pollak Dance Theatre. Obecnie pracuje jako freelancerka w Norwegii.


„not now, not here, maybe never”, choreografia: Kacper Szklarski

Opis:

O „not now, not here, maybe never”: Ciągłe, nieprzerwane poczucie, że coś jest nie tak. Pytania krążą, odbijając się od ścian bez szans na znalezienie dla nich odpowiedzi. Z czasem wszystko zrozumiemy i zaakceptujemy, ale jeszcze nie tu i nie teraz. Może nigdy. Coś się zgubiło, a jedyne co pozostało to ta piosenka dla ciebie.

Twórcy:

Kacper Szklarski – tancerz, freelancer. Uczył się na Akademii Sztuk Teatralnych – Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Od 2021 roku aktywnie działa zawodowo na arenie międzynarodowej. Tańczył na scenach Szwajcarii, Włoch, Polski, Niemiec, Austrii, Chorwacji oraz Grecji. Oprócz tego cały czas się doszkala biorąc udział w warsztatach rozwijając interesujące go jakości ruchowe. W tańcu pociąga go szczerość płynąca z ruchu oraz nieskończona możliwość ekspresji.


„Nikt znikąd”, choreografia: Oskar Kusiołek

Opis:

Choreografia: Oskar Kusiołek
Wykonanie: Karolina Klasa, Nicola Gremplica, Oskar Kusiołek

„Nikt znikąd” to obraz przedstawiający historię trojga ludzi, którzy szukają prawdy o samych sobie we współczesnym świecie. Łączy ich wspólny cel, ale każdy z nich chce go osiągnąć w inny sposób. To moment, w którym zachodzi potrzeba zaufania pozostałym. Muszą nauczyć się współpracować i wspierać się nawzajem. ,,Nikt”, czyli wizerunek człowieka, który nie znaczy nic dla społeczeństwa jako indywidualna jednostka. Dopiero w momencie nawiązania współpracy z innymi odkrywa tak naprawdę kim jest.

Twórcy:

Karolina Klasa – tancerka, aktorka, choreografka i performerka. Jest absolwentką kierunku aktor teatru tańca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Występuje między innymi na scenie w Katowice Miasto Ogrodów. Została wyróżniona na festiwalu Solo Duo w Bytomiu z choreografią „Play the game or game the plaY” (chor. Kinga Szema).

Nicola Gremplica – tancerka, aktorka oraz performerka. Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Mistrzostwa Sportowego „Edukacja i Sport” w Łodzi, klasy taneczno-teatralnej. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Taniec.

Oskar Kusiołek – student II roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim, specjalizacja – Taniec. Zdobywca I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym w Warszawie w 2024 roku za choreografię „Turbovitea” Mel Sielańczyk.


„Utopia”, choreografia: Mateusz Buszka

Opis:

Choreografia: Mateusz Buszka
Wykonanie: Lidia Pietrzak, Mateusz Buszka

Niemożliwy, nieziszczalny i nierealny pomysł, coś o czym się marzy; abstrakcyjne i nie do urzeczywistnienia marzenie. Wizja idealnego świata, w którym to my jesteśmy tymi najważniejszymi. To od nas zależy, w którą stronę pójdziemy, jak zadecydujemy i w końcu jak wpłynie to na nas, na świat i nasze otoczenie.

Dwójka ludzi, homo sapiens, dwóch przyjaciół, których być może łączy coś więcej, a być może się nienawidzą. Każdy odnajduje swoją własną historię tej dziewczyny i chłopaka.