AGATA ŻYCZKOWSKA

02-01-2020

Edukacja: Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, udział w wielu warsztatach z uczniami Jerzego Grotowskiego i warsztatach contact improvisation w ramach Festiwalu Warsaw Flow

Praca zawodowa: HOTELOKO movement makers. Współpraca z Fundacją Ciało/Umysł jako koordynatorka Festiwalu Ciało/Umysł oraz Warszawskiej Sceny Tańca

Wybrane projekty: „#moiprzyjacieletancza”, „Absolutely Fabulous Dancers”, „Darklena”, „Frau Blush”, „Insta Show”, „Axiom of Choice” 

Dodatkowe informacje: Prezeska Fundacji Rozwoju Teatru NOWA FALA, współorganizatorka projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w latach 2016–2019 

Przydatne linki: http://fundacjarozwojuteatru.pl oraz https://www.facebook.com/Hoteloko


Agata Życzkowska – aktorka, performerka, reżyserka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Jest prezeską Fundacji Rozwoju Teatru NOWA FALA, członkinią prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Tańca przy Biurze Kultury w Warszawie oraz współorganizatorką projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

Od początku związana z teatrem fizycznym w działaniach na pograniczu teatru, tańca i performance: brała udział w wielu warsztatach z uczniami Jerzego Grotowskiego (Eugenio Barba:Odin Week, ISTA; Abani Biswas:Milon Mela; Jairo Cuesta i James Sloviak:New Word Performance Laboratory; Bruce Myers i Toshi Tsuchitor:aktorzy Petera Brooka; Raúl Iaiza: Teatro La Madrugada z Mediolanu) oraz warsztatów contact improvisation (Ray Chung) w ramach Festiwalu Warsaw Flow. W latach 2003-2007 była redaktorką naczelną pisma społeczno-kulturalnego „RAZEM. Świat w naszych oczach”. Otrzymała wiele nagród aktorskich m.in. nagrodę zespołową Prezydenta Miasta Bydgoszczy na I Festiwalu Prapremier za spektakl „Rodzina wampira” w reż. Pawła Szkotaka (rola Mariny oraz asystentka reżysera) i Nagrodę dla Najlepszego Młodego Aktora 2002 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

W latach 2011-2013 współpracowała z Fundacją Ciało/Umysł jako koordynatorka Festiwalu Ciało/Umysł oraz Warszawskiej Sceny Tańca: zrealizowała m.in. jako producentka projekt „You KANT Dance” w choreografii Magdaleny Przybysz. Była reżyserką castingu obsady, producentką i performerką w polskiej wersji spektaklu „The Show Must Go On” w choreografii Jérôme’a Bela w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w ramach Festiwalu Ciało Umysł (2011). Wyreżyserowała spektakl taneczny: „Dziady” w choreografii Beaty Wojciechowskiej w ramach Warszawskiej Sceny Tańca 2012. Uczestniczyła w projekcie „Family Affair” włoskiego kolektywu ZimmerFrei jako performerka w ramach Warszawskiej Sceny Tańca 2015.

W 2011 roku założyła Teatr HOTELOKO (obecnie: HOTELOKO movement makers), gdzie jako producentka, aktorka i performerka zrealizowała kilka projektów, m.in. spektakl teatru fizycznego pt. „Pracownia Ludica nr 2” we współpracy z hiszpańską grupą Enczima Teatro (2011) czy performance: „selfie” (2014) i „jutro: urodziny” (2015) we współpracy z niemieckim reżyserem Thomasem Harzemem. Performance z jej udziałem, w jej koncepcji i reżyserii pt. „frau mujer femme” w choreografii Magdaleny Przybysz prezentowany był m.in. w ramach Warszawskiej Platformy Tańca oraz w Berlin Tatwerk (2016). Jako HOTELOKO movement makers współpracuje z choreografami Magdaleną Przybysz i Wojciechem Grudzińskim. Wspólnie zrealizowali dwa projekty w koncepcji Magdaleny Przybysz i dramaturgii oraz reżyserii Agaty Życzkowskiej: „#moiprzyjacieletancza” (prezentowany w ramach Sceny Tańca Studio w Warszawie 2016 oraz Sceny dla Tańca 2017) oraz „Absolutely Fabulous Dancers” (2017).

Życzkowska pracuje także jako pedagog z młodzieżą gimnazjalną i licealną oraz z młodzieżą z młodzieżowych ośrodków wychowawczych: m.in. wyreżyserowała we współpracy z Magdaleną Przybysz i Dawidem Żakowskim dwa spektakle o charakterze artystyczno-społecznym: „nowe wyzwolenie” (2015) oraz „Syrena herbem twym zwodnicza/RZECZ O WOLNOŚCI” (2016).

W 2020 roku – podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 – była organizatorką wydarzenia „Noc Tańca/Fala Tańca” w Promie Kultury, podczas którego pokazano na żywo kilkanaście spektakli, etiud tanecznych (głównie młodych wykonawców). W 2021 roku Agata Życzkowska i Adriana Liwara reprezentują Polskę w „DANCE HIGHWAYS” – europejskim projekcie łączący sześciu partnerów działających na polu tańca współczesnego (są nimi: L’espace ASDC w Palermo – Zappulla DMN Company, Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA” i kolektyw HOTELOKO movement makers w Warszawie, THEATER DER KLÄNGE w Düsseldorfie, Dansearena nord w Tromsø, La Fundicion Bilbao w Bilbao oraz La Galerie Chorėgraphique w Carcassonne). Ideą projektu jest wspieranie i poprawa jakości oraz dostępności sztuki i kultury poprzez konsolidację relacji między profesjonalistami. „DANCE HIGHWAYS” to projekt edukacji kulturalnej dla artystów i artystek oraz menedżerów i menedżerek tańca współczesnego w postaci wymiany dobrych praktyk, współfinansowany w ramach Programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Foto: CTiT i WILK