Łukasz Wójcicki

07-01-2020

Wykształcenie: absolwent Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu choreografii eksperymentalnej „Choreografia w Centrum” (Centrum w Ruchu i Fundacja Burdąg) oraz absolwent Szkoły Dramaturgów Społecznych (fundacja Strefa WolnoSłowa i Teatr Powszechny w Warszawie).

Praca zawodowa: projekty indywidualne, Strefa WolnoSłowa, wcześniej Komuna/Warszawa

Dodatkowe informacje: Stypendysta m.st. Warszawy w programie „Mobilni w kulturze”, laureat programu „Medea Electronique_Virtual Workspace” Onassis STEGI i Teatr/galerii STUDIO, laureat europejskiego programu British Council – Europe Beyond Access.

Przydatne linki: http://strefawolnoslowa.pl  


Łukasz Wójcicki – performer, tancerz, choreograf, aktywista i animator kontrkultury. Absolwent i stażysta Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” (2001–2003). Absolwent dwuletniego (2019–2020) kursu choreografii eksperymentalnej „Choreografia w Centrum” prowadzonej przez kolektyw Centrum w Ruchu i Fundację Burdąg oraz absolwent Szkoły Dramaturgów Społecznych (2020) fundacji Strefa WolnoSłowa i Teatru Powszechnego w Warszawie.

Współpracował z wieloma choreografami, m.in. z Weroniką Pelczyńską, Anną Godowską, Iradem Mazliahem, Anetą Jankowską, Renatą Piotrowską-Auffret, Marią Stokłosą, Olą Osowicz, Kasia Stefanowicz, Thierrym Vergerem (Francja). Przez dekadę był członkiem zespołu Komuna/Warszawa (2008-2018), gdzie działał jako performer, tancerz i autor ruchu scenicznego („Mill/Maslov”, „Paradise Now? Re//Mix Living Theater”, „Księgi”, „Diuna 1961”, „7 pieśni o awangardzie”, „Loop”, „Fatamorgana” i in.). W latach 2013–2016 był performerem i asystentem reżyserki Marty Górnickiej w spektaklu Chóru Kobiet „RequieMaszyna”. A od 2016 na stałe współpracuje z fundacją Strefa WolnoSłowa jako aktor, tancerz i choreograf. W Strefie WolnoSłowej organizuje wydarzenia, pracuje nad choreografią, a od 2018 roku prowadzi Międzypokoleniowy Chór Ruchowy w Stole Powszechnym.

W 2019 zrealizował dwa autorskie solo „ManufacTourist” (premiera na festiwalu Transeuropa w ramach II Biennale Arcipelago Mediterraneo w Palermo, Włochy) i „KolażXX” (premiera w Fabryce Sztuki w Łodzi na zaproszenie galerii WY).

Regularnie realizuje taneczne wideo-performance, m.in. pracę „Nie My. Taneczne kino nieme”, która została nagrodzona w maju 2020 w konkursie Centrum Teatru i Tańca w Warszawie „Choreografia W SIECI”. We wrześniu 2020 r. w Instytucie Teatralnym, w ramach II Kongresu Tańca, odbyła się premiera jego spektaklu „Sztuczne ciało”.

Łukasz Wójcicki jest stypendystą m.st. Warszawy w programie „Mobilni w kulturze” (wrzesień-październik 2020) i laureatem programu „Medea Electronique_Virtual Workspace” Onassis STEGI i Teatr/galerii STUDIO oraz laureatem europejskiego programu British Council – Europe Beyond Access „Taniec i niepełnosprawność. Przekraczanie granic” (sierpień-grudzień 2020).

Rezydent Visegrad Artist Residency Program—Performing Arts na 2021 rok (wrzesień, Czeska Republika) w ramach International Visegrad Fund. Autor i współautor audycji w Radiu Kapitał pt. „Którędy do wyjścia” oraz „kto nie skacze”, poświęconych sztuce performance i choreografii tanecznej.

Foto: WILK