BARTOSZ WOSZCZYŃSKI

07-01-2020

Edukacja: Rambert School of Ballet and Contemporary Dance

Praca zawodowa: B’cause Dance Company. Współpraca z Black Box Dance Company w Danii, Teatrem Tańca Zawirowania, Alternatywnym Teatrem Tańca LUZ, YDA | Swindon Dance i YDA | Exeter w Wielkiej Brytanii, Warsaw Ballet, Warsaw Dance Department

Wybrane projekty: „After the Past”, „Black Out”, „SIRI”,„Homesick | Sick Home”, „Faceless | Less Face”

Dodatkowe informacje: Prezes Fundacji B’cause i dyrektor artystyczny B’cause Dance Company, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019)

Przydatne linki: https://www.facebook.com/bcausedancecompany i https://www.bcausedancecopany.com


Bartek Woszczyński – choreograf i tancerz, absolwent londyńskiej wyższej szkoły the Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Zaczął tańczyć w Alternatywnym Teatrze Tańca LUZ w Siedlcach. Jako tancerz pracował przy wielu niezależnych projektach na całym świecie, a przez trzy sezony związany był z Black Box Dance Company w Danii. Współpracował z takimi choreografami jak: Fotis Nikolaou, Soodong Jung, Mark Baldwin, Stephanie Thomasen, Gary Clarke, Thomas Bentin, Marie Brolin-Tani, Renaud Wiser, Mari Carrasco, Yong Sean Liu i występował w ich spektaklach w wielu państwach Europy i świata. Jego choreografie wystawiane były m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanadzie, Bułgarii, Białorusi, Portugalii oraz Korei Południowej.

Tworzył choreografie m.in. dla Alternatywnego Teatru Tańca LUZ, YDA | Swindon Dance i YDA | Exeter w Wielkiej Brytanii oraz Warsaw Ballet. Jest choreografem oraz twórcą takich spektakli jak „AH07” (z premierą w Lilian Baylis w Londynie), „The Perfect World” (spektaklu solowego, który zdobył pierwszą nagrodę w Solo Dance Contest w Gdańsku) czy „Release me, not”, który swoją premierę miał podczas festiwalu Quinzena de Danca de Almada w Portugalii.

Woszczyński pracował również jako choreograf i reżyser ruchu przy wielu produkcjach filmowych, m.in. przy kanadyjskim serialu „The Next Step 3On|Off” – projekcie filmowym realizowanym z The Doll – creative agency na London Fashion Week 2015; „The Event” – trailerze do scenariusza Izabeli Borowskiej i wielu innych.

Jego film taneczny „Let’s Talk About It”, który komentował sytuację uchodźców w Europie zaledwie w pół roku od jego powstania zakwalifikował się do siedmiu festiwali tanecznych i pokazany został w sześciu państwach: Inside|Outside w New Delhi, Indie; R.E.D. International Dance Film Festival w Einie, Norwegia; Moving Body w Vernie, Bułgaria; Quinzena de danca de Almada w Almadzie, Portugalia; Bestias Danzantas w Santiago, Chile; InShadow w Lizbonie, Portugalia oraz LemoArt Gallery w Berlinie, Niemcy.

Solowy projekt Bartka Woszczyńskiego pt. „After the Past” stworzony został podczas 40-dniowej rezydencji artystycznej w Korei Południowej (premiera odbyła się w The National Theatre of Korea w Seulu). A po Warsaw Zawirowania Dance w 2017 przedstawienie „After the Past” otrzymało zaproszenie do Jerozolimy na Jerusalem Dance Week.

Obecnie Bartek Woszczyński prowadzi zespół B’cause Dance Company (wystawił m.in. spektakle w jego choreografii ,„Homesick | Sick Home” czy „Faceless | Less Face”). W 2020 roku podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 odbyła się premiera dobrze przyjętego przez krytykę spektaklu „Kepler 22b” B’Cause Dance Company, a na rok 2021 zaplanowano premierę choreografii „Do łez” i produkcję spektaklu „Cisza, ciszej, zgiełk”.

Foto: Warsaw Dance Department