MONIKA SZPUNAR

10-01-2020

Edukacja: ACTS/Ecole de Danse Contemporaine w Paryżu, London Contemporary Dance School, Unicamp University w Campinas w Brazylii, Krakowska Akademia Tańca „L’art de la Danse”

Praca zawodowa: indywidualne projekty choreograficzne i współpraca z wieloma artystami z Polski i zagranicy

Wybrane projekty: „Orchard”, „Halka (wileńska)”, „Kula”, „Życząc Sobie”

Dodatkowe informacje: Współtworzy także girls band The Yonis, z którym występowała m.in. w V&A Museum, The Yard, Stratford Circus Arts Center w Londynie

Przydatne linki: http://www.monikaszpunar.com


Monika Szpunar – tancerka, performerka i choreografka. Wykształcenie zdobyła w ACTS/Ecole de Danse Contemporaine w Paryżu, London Contemporary Dance School i na Unicamp University w Campinas w Brazylii. Wcześniej uczyła się w Krakowskiej Akademii Tańca „L’art de la Danse”, którą ukończyła otrzymaniem dyplomu ZASP.

Pracowała z takimi artystami jak Monika Myśliwiec, Victor Quijada, Dam Van Huynh, Fernando Martins, Kaori Ito i Rafaela Sahyoun, a także z Kasią Witek („Memory Score”), Elinor Lewis („Orchard”), Weroniką Pelczyńską („Still Standing” i „Kula”) oraz z Agnieszką Glińską („Halka (wileńska)”).

Tworzy własne performance oraz pracuje jako choreografka do przedstawień teatralnych takich jak „Nie Ma” w Teatrze Małym w Tychach, czy jako asystentka przy spektaklu „Pchła Szachrajka” w reżyserii Anny Seniuk w Teatrze Groteska w Krakowie.

Monika Szpunar współtworzy także girls band The Yonis, z którym występowała w V&A Museum, The Yard, Stratford Circus Arts Center w Londynie oraz na festiwalach, w tym na Edinburgh Fringe, Brain Child i na festiwalu SPACER w Krakowie.

Jako pedagog Monika Szpunar regularnie prowadzi zajęcia z techniki tańca współczesnego oraz improwizacji w Polsce i zagranicą dla różnych grup wiekowych jak i poziomów zaawansowania oraz rozwija swoje umiejętności, biorąc udział w warsztatach m.in. z Davidem Zambrano, Milanem Tomasikiem i Thomasem Hauertem.

Tańczyła m.in. w „Ninguém me solta” (chor. Rafaela Sahyoun) w Berlinie (2019). „Halce (wileńskiej)” (reż. Agnieszka Glińska, chor. Weronika Pelczyńska) w Teatr Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie  (2019), „Dentro” (chor. Rhys Dennis) w Stratford Circus Arts Center w Londynie (2017), „Spektakl improwizowany” (przygotowanie: Rick Nodine) w St. Augustine’s Tower w Londynie (2017), „Under This Weight” (chor.: Dam Van Huynh) w Robin Howard Dance Theatre w Londynie (2017), „Troca Dois” – w spektaklu przygotowanym we współpracy z Rafaelą Sahyoun – w Capital 35, São Paulo w Brazylii (2016). Odbyła także miesięczny staż w Malandain Ballet Biarritz (tj. w zespole Thierry’ego Malandain) we Francji (2014) i wystąpiła w „Laboratoires” (chor. Kaori Ito), których premiera odbyła się w Théâtre de Ménilmontant w Paryżu (2014).

W jej katalogu własnych prac choreograficznych znajdziemy „Out of Frame” (realizacja filmu we współpracy z Jorge Garde i Martim Cruzem, 2017), „Fragmenty” (chor. Local Tourists, czyli Monika Szpunar i Aine Reynolds), którego premiera odbyła się na festiwalu Resolution 2018 w The Place w Londynie. A także: „Tytano/ Góry/ Zuba” – cykl performatywnych wideokolaży zrealizowanych we współpracy z operatorką Olgą Kowalską w ramach wystawy malarki Beaty Zuby (2020) czy stworzone podczas lockdownu teatralnego solo „Życząc Sobie” (Centrum B7 w Nowej Hucie w Krakowie, Prom Kultury w Warszawie).

W 2021 roku została rezydentką artystyczną Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, gdzie w ramach projektu „StartUp – Scena dla młodych” realizuje (wraz ze Stefano Silvino) spektakl „Przesada²” [tytuł roboczy – przyp. red.].

Foto: WILK