PAULINA ŚWIĘCAŃSKA

10-01-2020

Edukacja – Animacja Kultury i Sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim; tytuł Instruktora Tańca Współczesnego uznany przez Narodowe Centrum Kultury; kinetografia Rudolfa Labana w Instytucie Choreologii w Poznaniu; menedżer kultury na Uniwersytecie Warszawskim; produkcja teatralna na Uniwersytecie Łódzkim

Praca zawodowa: Prowadzenie projektu Centralna Scena Tańca będącym kontynuacją Centrum Sztuki Tańca w Warszawie; organizacja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Kontakt Improwizacji „Warsaw Flow”; autorskie prace choreograficzne 

Wybrane projekty: „Streaming”, „Exit”, „Lalki”, „Surogaci”, „Konstelacje”

Dodatkowe informacje: Prezeska Fundacji Artystycznej PERFORM, współorganizatorka projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w latach 2016–2019, od 2019 roku prowadzenie projektu Centralna Scena Tańca

Przydatne linki: http://perform.org.pl/ i https://www.facebook.com/art.perform/


Paulina Święcańska – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia na wydziale rytmiki, Uniwersytetu Zielonogórskiego studiów I stopnia na kierunku Animacja Kultury i Sportu. Pedagog Instruktor Tańca Współczesnego uznany przez Narodowe Centrum Kultury. Absolwentka Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie studia II stopnia na kierunku kulturoznawstwo oraz kinetografii Rudolfa Labana w Instytucie Choreologii w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku menadżer kultury oraz Uniwersytetu Łódzkiego – produkcja teatralna.

Doświadczenie i praktykę zawodową zdobywała m.in. na międzynarodowych festiwalach i coachingach w całej Europie a także w Izraelu, Brazylii, Indiach, Rosji, Turcji, Australii, Indonezji, USA i Japonii.

Jako choreograf do tej pory stworzyła kilkadziesiąt choreografii autorskich m.in. „Streaming”, „Exit”, „Lalki”, „Surogaci”, „Konstelacje”, „Wariacje na temat jedzenia”, „Hybryda”, „Motyle 2046”, „Doskonała para”, „ENEMY”, które były wystawiane na rozmaitych festiwalach, w tym na Solo Duo w Budapeszt, na festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku, Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł i Międzynarodowym Festiwalu Tańca Zawirowania w Warszawie.

Pauluna Święcańska była kuratorem tańca na Festiwal Warszawskiej Sztuki niezależnej Re:wizje (2008-2012), współorganizatorem Warszawskiej Platformy Tańca (2014-2016), jest organizatorką pierwszego w Polsce festiwalu poświęconego improwizacji (Festiwal Kontakt Improwizacji Warsaw Flow (od 2010, strona: http://www.polandcontactfestival.com).

Obecnie współtworzy Fundację Artystyczną PERFORM skoncentrowanej na promocji sztuki performatywnej, poprzez którą realizuje projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne pracując z artystami z różnych obszarów sztuki. W pracy zawodowej wykorzystuje techniki takie jak: contact improvisation,  authentic movement, improvisation,  bodywork, animal flow, space composition, physical theatre, ecstatic dance.

W 2020 i 2021 r. prowadzona przez Paulinę Święcańską Fundacja Artystyczna PERFORM organizuje we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury projekt Centralna Scena Tańca.

Foto: WILK