MICHAŁ PRZYBYŁA

12-01-2020

Wykształcenie: absolwent studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (taniec i choreografia), ukończył program MASA w Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu

Praca zawodowa: Direct Message Collective, projekty indywidualne, współpraca z Krakowskim Teatrem Tańca, Krakowskim Centrum Choreograficznym, Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie

Dodatkowe informacje: Stypendysta miasta Kraków, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, był rezydentem Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, TanzFaktur w w Köln

Przydatne linki: https://www.facebook.com/michal.przybyla


Michał Przybyła – tancerz, choreograf i reżyser współpracujący z wieloma artystami w Polsce i zagranicą. Ukończył prestiżowy program MASA organizowany przez Kibbutz Contemporary Dance Company w Izraelu oraz staż w KCDC. Studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Media Interaktywne i Widowiska, jest absolwentem studiów licencjackich na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (taniec i choreografia). Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W latach 2016–2020 tańczył w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, z którym brał udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki w Szanghaju w Chinach. Współpracował z takimi artystami jak: Yoshiko Waki, Rami Be er, Jo Strømgren, Maciej Kuźmiński, Ewa Wycichowska, Jacek Przybyłowicz, Aleksandra Dziurosz, Marta Ziółek, Tomasz Bazan, Iwona Pasińska, Elwira Piorun.

Był choreografem i reżyserem spektaklu „MOVE do mnie” w Łodzi, który stworzył wraz z grupą Urban Movement w 2016 roku. W 2018 roku rozpoczął projekt „Inicjatywa żywa” skierowany do tancerzy i osób niepełnosprawnych fizycznie, który przeprowadził w Pawilonie w Poznaniu oraz był choreografem spektaklu teatralnego „Ausgang” w reżyserii Mirka Kaczmarka w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu.

Mimo pracy w Polsce nie zerwał swoich związków z rynkiem tańca w Izraelu i dwukrotnie uczestniczył w tym kraju w warsztatach Vertigo Masterclass organizowanych przez Vertigo Dance Company, a także wziął udział w Gaga Lab organizowanych przez Batsheva Dance Company w 2018 i 2019 roku.

W zespole Direct Message Collective, założonym przez Michała Przybyłę i Dominika Więcka, stworzył spektakl „Bromance”, który został laureatem II Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF” i otrzymał wyróżnienie podczas 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2019. Direct Message Collective przygotował także spektakl/instalację „ANIMA-LIA” w ramach programu Pawilon Otwarty w Poznaniu.

Przybyła współpracuje obecnie z Krakowskim Teatrem Tańca, Krakowskim Centrum Choreograficznym i Teatrem Tańca Zawirowania z Warszawy. W październiku 2020 roku był tancerzem w The Royal Theatre of La Monnaie w operze „Die tote Stadt” w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz w choreografii Tomasza Wygody.

W 2020 roku otrzymał stypendium twórcze Miasta Kraków, w tym samym roku był także rezydentem w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, gdzie stworzył spektakl „Symetria”. Został też stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2020. A wraz z Dominikiem Więckiem jest rezydentem TanzFaktur w Köln w Niemczech w ramach programu Inkubator 2020.

W 2021 roku zatańczył w spektaklu „Tańcząc Boską Komedię” Teatru Tańca Zawirowania w choreografii Elwiry Piorun.

Foto: WILK (główne), Kacper Brożek