RAMONA NAGABCZYŃSKA

14-01-2020

Wykształcenie: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Warszawie, Hochschule Fur Musik Und Darstellende Kunst (Niemcy), The Place (Wielka Brytania).

Praca zawodowa: indywidualne prace choreograficzne, współpraca z wieloma zespołami Nowy Teatr w Warszawie, Komuna/Warszawa, Centrum w Ruchu (wcześniej m.in. z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu i z wieloma twórcami zagranicznymi).

Dodatkowe informacje: Współtworzy warszawskie Centrum w Ruchu.

Przydatne linki:


Ramona Nagabczyńska (ur. 1984) – tancerka i choreografka, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, studiowała taniec współczesny w Hochschule Fur Musik Und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem (Niemcy) i w The Place w Londynie (Wielka Brytania).

Realizuje zarówno projekty z zespołami, jak i własne prace. Występowała z Polskim Teatrem Tańca z Poznania, Teatrem Tańca Zawirowania z Warszawy, Marysią Stokłosą czy z eksperymentalnym kolektywem Good Gril Killer z Gdańska. Współpracowała z Darkin Ensemble (Wielka Brytania), Tom Dale Company (Wielka Brytania), Codigo Dance Project (Hiszpania) z Davidem Wampachem (Francja) czy Clod Ensemble (Wielka Brytania). Jest członkiem kolektywu U/LOI. Regularnie pracuje w Warszawie i Londynie. Współtworzy warszawskie Centrum w Ruchu.

Realizuje własne spektakle, m.in. solowy „Man’s Best Friend” (2009) w ramach programu rezydencyjnego dla młodych choreografów Solo Projekt w Starym Browarze, interdyscyplinarny „Turao/Dziw”, współprodukowany przez Fundację Ciało/Umysł (2010). W 2011 została laureatką konkursu RE//MIX Komuna/Warszawa i Instytutu Muzyki i Tańca (wraz z Aleksandrem Baczyńskim-Jenkins”) na remiks uznanego dzieła choreograficznego w efekcie czego powstał spektakl „RE//MIX Akumulacja© Trisha Brown” (2012), który był inspirowany twórczością Trishy Brown („Accumulation” i „Accumulation with Talking Plus Water Motor”). W 2012 r. wystawiła premierę grupowego spektaklu „New(Dis)Order” w ramach Warszawskiej Sceny Tańca. W jej katalogu prac znajdują się także m.in. spektakle „The Way Things Dinge” 92014), „pURe” (2015), „MORE” (2017), „Networking” (2018) czy „Części ciała” (2019).  

W 2020 roku – podczas pierwszego lockdownu wynikającego z dynamiki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 – Nagabczyńska wystąpiła m.in. w online’nowym „Projekcie Kwarantanna” realizowanym przez STUDIO teatrgaleria i Komuna/Warszawa (performance „Nie martw się, niedługo będzie tak, jak kiedyś”), przygotowała także premierę wideochoreografii (duet Ramona Nagabczyńska – Paweł Sakowicz) pt. „Unknowing” w ramach międzynarodowego projektu „Performing Europe” finansowanego przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (advancing performing arts project) oraz Urząd Miasta St. Warszawy.

W 2021 roku w Nowym Teatrze w Warszawie odbywa się streaming z premiery „Silenzio!” w choreografii Ramony Nagabczyńskiej (w spektaklu inspirowanym operą występują: Katarzyna Szugajew, Karolina Kraczkowska, Barbara Kinga Majewska, Ramona Nagabczyńska).

Foto: materiały promocyjne nowy Teatr w Warszawie