MAŁGORZATA MATUSZEWSKA

15-01-2020

Edukacja: Artystka z dyplomem zawodowego tancerza wydanym przez Związek Artystów Scen Polskich 

Praca zawodowa: Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco; współpraca z artystami polskimi i zagranicznymi

Wybrane projekty: „Miasto Syren / Nocny Pociąg”, „Uczynić Możliwym Niemożliwe”, „Taniec w bibliotece – la Danza i e Baile” 

Dodatkowe informacje: Założycielka Teatru Tańca Nie Tylko Flamenco (Teatr Tańca NTF), założycielka i prezeska Fundacji Tradycji i Transformacji Sztuki

Przydatne linki: http://www.ntf.pl/


Małgorzata Matuszewska – tancerka i choreografka. Założycielka Teatru Tańca Nie Tylko Flamenco (Teatru Tańca NTF) – jedynego teatru tańca w Polsce łączącego techniki tańców hiszpańskich z technikami innych form tańca i teatru. Założycielka i prezeska Fundacji Tradycji i Transformacji Sztuki. Posiada dyplom zawodowego tancerza wydawany przez Związek Artystów Scen Polskich (ZASP).

Tańcem hiszpańskim zajmuje się od 1990 roku. Uczęszczała na liczne kursy i lekcje indywidualne prowadzone przez tancerzy flamenco i tańca hiszpańskiego w Hiszpanii – w tym m.in. wybitnych artystów, takich jak Eva La Yerbabuena, Matilde Coral, Gala Vivancos, Antonio Najarro – we  Francji,  w Austrii, Niemczech i w Polsce. W ramach wielu kursów zapoznawała się z podstawami tańców dawnych i folklorystycznych Hiszpanii (Manuel Segovia, Ana Yepes), technik tanecznych i aktorskich różnorodnego typu, improwizacji i kompozycji tańca (Ewa Wycichowska), technik teatralnych Cricot 2 Tadeusza Kantora (Andrzej Wełmiński, Marie Vayssiere), współczesnego japońskiego tańca butoh (Ko Murobushi), labanowskiego systemu analizy i notacji tańca (Urszula Loba-Wilgocka), tańca indyjskiego (Gitanjali Koland). Ponadto od wielu lat zajmuje się historią tańca hiszpańskiego.

Występowała z wieloma wykonawcami flamenco oraz muzyki klasycznej,  m.in. z tak wybitnymi artystami, jak wybitna klawesynistka Elżbieta Stefańska, znakomity gitarzysta Leszek Potasiński czy uznane wokalistki Beatriz Blanco i Magdalena Navarrete.

Jako tancerka i choreografka współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Narodowym w Warszawie, Opera Nova w Bydgoszczy, Operą Wrocławską, Baletem Dworskim Cracovia Danza. Uczestniczyła w programach telewizyjnych, radiowych, w teatrze telewizji, występowała na licznych festiwalach sztuki i konferencjach muzycznych. Jako pedagog tańca współpracowała ze szkołami i festiwalami na terenie całej Polski.

Małgorzata Matuszewska jest pionierką warszawskiego środowiska tańca flamenco, pierwszą nauczycielką i profesjonalną tancerką flamenco z Warszawy, jedną z pierwszych w Polsce. W ramach działalności Teatru Tańca NTF zrealizowała wiele projektów artystycznych i spektakli. W swoich pracach inspiruje się często twórczością artystów plastyków, przykładowo: Camille Claudel (spektakl „Camille Claudel – Kyojo” zrealizowany w 2002 r. dla IX Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji „Rozdroże”), Tadeusza Kantora  (spektakl „Infantka… wedle Kantora” zrealizowany w 2009 roku w ramach konkursu rezydencyjnego „Rezydencja/Premiera” ), Paula Delvaux (spektakl/film tańca „Miasto Syren – Nocny Pociąg” zrealizowany w 2012 roku na terenie dawnego dworca Warszawa Główna).

Fundację Tradycji i Transformacji założyła w 2009 roku, a Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco w 2000 r. W latach 2004-2013 prowadziła własną szkołę tańca. W 2014 roku napisała pracę „Tropem Carmen – tytułowej bohaterki opery Bizeta” wydaną w ramach konferencji Uniwersytetu w Białymstoku, pod redakcją Ludmiły Furman. Od roku 2015 stale współpracuje Instytutem Cervantesa w Warszawie, gdzie m.in. realizowała w lutym 2016 roku Spotkania z Tańcem Hiszpańskim „Danza Española”, później zaś weszła do grupy artystów współtworzących projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

W 2020 roku – podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 – Małgorzata Matuszewska wystąpiła w clipie cygańskiej wokalistki z Francji Norig Gadji oraz w teledysku „Dzelem Dzelem” Norig & No Gypsy Orchestra, o którym wspomniał francuski magazyn „Can you hear the music?”, prowadziła warsztaty online i otworzyła własne Autorskie Studio, w którym chętni mogli skorzystać z kameralnych zajęć z techniki tańca, techniki gry na kastanietach, tańca z kastanietami oraz techniki stepu flamenco. Na początku 2021 r. była bohaterką w cyklu „Portrety choreograficzne” w Mazowieckim Instytucie Kultury.

Foto: archiwum