ALEKSANDRA KRAJEWSKA

18-01-2020

Edukacja: Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD)

Praca zawodowa: projekty indywidualne, współpraca z Teatrem Tańca Zawirowania, B’cause Dance Company i Teatrem Roma

Wybrane projekty: „Lullaby for the Restless”, „Real Love”, „Empty Bodies”

Dodatkowe informacje: współtwórczyni Why Not? Collective

Przydatne linki: https://www.facebook.com/whynot.questionmark/


Aleksandra Krajewska (1994) jest absolwentką Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD) w Austrii, gdzie pracowała z wieloma renomowanymi tancerzami i choreografami. Podczas studiów występowała jako gość w kompanii BODHI Project w spektaklu „Exstesia” w choreografii Iratxe Ansa i Igora Bacovicha. Tańczyła też w operze „Faust” na Salzburger Festspiele i występowała na zagranicznych scenach podczas wielu festiwali, pracując między innymi z takimi artystami jak: Alleyne Dance, Jukstapoz, Jos Baker, Eleesha Drennan, Eduardo Torroja, Theo Clinkard i Milla Koistinen.

Jest tancerką niezależną, od 2018 roku współpracuje z B’cause Dance Company i Teatrem Tańca Zawirowania („Real Love”, „Empty Bodies”). Występuje też w warszawskim Teatrze Polonia („Mój pierwszy raz”) czy w Teatrze Roma. Regularnie prowadzi warsztaty w Akademii Tańca Zawirowania.

Jest współtwórczynią Why Not? Collective. Jej pierwsza solowa praca „Lullaby for the Restless” była nagrodzona na Festiwalu Miniatur Choreograficznych w Belgradzie i została zakwalifikowana do pokazów w ramach Polskiej Sieci Tańca. Solo było pokazywane także na Międzynarodowym Festiwalu Tańca Zawirowania.

W 2020 roku, podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, Aleksandra Krajewska uczestniczyła w projekcie site-specific „TransFormBeeing” (w choreografii Iwony Olszowskiej), który był pokazywany na otwarciu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł.

Foto: WILK