EDYTA KOZAK

18-01-2020

Edukacja: Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie i Akademii Muzycznej w Warszawie, była solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Stadttheatre Bern w Szwajcarii

Praca zawodowa: menedżerka, kuratorka tańca, tancerka i choreograf, jest inicjatorką Międzynarodowego festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł, prowadzi także inne międzynarodowe projekty taneczne, incydentalnie realizuje także własne spektakle

Wybrane projekty: „Gonitwa ciał”,„Poza…”, „For 4”, „Without movement”,Dancing for you longer than one minute”, „Plik 01”

Dodatkowe informacje: Prezeska Fundacji Ciało/Umysł, przez 10 lat kierowała Stowarzyszeniem Tancerzy Niezależnych, a także była kuratorką programu „+++ tańca” („Plusy tańca”) przy Teatrze Narodowym. W 2003 r. otrzymała nagrodę Ministra Kultury za promocję sztuki tańca. Od 2008 r. jest ekspertką i partnerką europejskich networków apap (advancing performing arts project) i Open Latitude.

Przydatne linki: https://cialoumysl.pl/


DZIAŁALNOŚĆ KURATORSKA

Edyta Kozak – menedżerka, kuratorka tańca, tancerka i choreografka, związana z warszawską sceną tańca od ćwierć wieku. Jest inicjatorką i autorką autorskiego programu Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł (od 2001 roku) i prezeską Fundacji Ciało/Umysł. Wcześniej, w latach 1995–2005 kierowała Stowarzyszeniem Tancerzy Niezależnych, skupiające tancerzy, choreografów i innych zainteresowanych rozwojem sztuki tańca, realizując spektakle, warsztaty, programy prezentacyjne oraz inne produkcje związane z tańcem współczesnym.

W latach 90. i w pierwszej dekadzie lat 2000 była kuratorką wielu wydarzeń  artystycznych związanych z tańcem współczesnym, tj. Małe Formy Teatru Tańca (1995-1999); +++ tańca (Plusy tańca) – program impresaryjny Teatru Narodowego  w Warszawie (2004); Jagniątków: Move the Mount – interdyscyplinarne laboratorium dla choreografów i artystów z innych dziedzin sztuki z Polski i Niemiec (w ramach Roku Współpracy Polsko-Niemieckiej, I edycja – 2005), Co-OPERACJA – laboratorium współpracy dla choreografów z Polski, Szwajcarii i Francji (2006-2007), pokaz prac w Gdańsku, Genewie, Paryżu; Polska Platforma Tańca (2003, w ramach Festiwalu Ciało/Umysł). Interesujący jest również projekt Go! Go! Dance zrealizowany przez Fundację Ciało/Umysł w latach 2009-2010. Wobec braku miejsca dla tańca polscy tancerze oraz goście zagraniczni wzięli udział w alternatywnym maratonie tanecznym, przez całą noc występując w witrynach – oknach klubu Nowy Wspaniały Świat.

Była twórcą i kuratorem programu „+++ tańca” („Plusy tańca”) w Teatrze Narodowym i jedną z głównych koordynatorek I Kongresu Tańca w Warszawie (2011). Przez 10 lat była jedynym polskim partnerem Aerowaves, a także kuratorką pierwszych międzynarodowych projektów wymiany polskich artystów tańca z zagranicznymi („Jagniątków. Move the Mount” z Goethe Institute, „co – OPERACJA” ze Szwajcarską Fundacją Kultury, „FOLK? a ja się (nie) zgadzam!” z Islandią w ramach tzw. norweskich grantów). Od 2008 r. jest także polskim ekspertem i partnerką europejskich networków apap (advancing performing arts project) i Open Latitude.

Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, m.in. nagrody indywidualnej ministra kultury (1996) oraz nagrody za upowszechnianie sztuki tańca (2003). Należy do grona Kapituły Konkursu „Perły Tańca”, która od 2019 r. przyznaje nagrody dla artystów sztuki tańca.


DZIAŁALNOŚĆ ARTYSTYCZNA

Edyta Kozak jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej (dyplom artystki tancerki) i Akademii Muzycznej (Wydział Pedagogiki Baletu; obecnie Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina) w Warszawie. Była solistką Teatru Wielkiego w Warszawie (1988–1990) i Stadttheater w Bernie (Szwajcaria: 1990–1992) pod dyrekcją Fracois Klausa. Po zerwaniu z karierą baletową Kozak zaczęła realizować projekty związane z nurtem tańca współczesnego i tańca konceptualnego (np. solowy spektakl „Dancing for you longer than one minute”)

Na początku lat 90. XX wieku założyła Teatr Tańca NEI, jeden z pierwszych niezależnych teatrów tańca współczesnego w Polsce i pierwszy taki w Warszawie. Była jego tancerką i choreografką, współpracowała z wieloma artystami z Polski, Francji i USA. Teatr Tańca NEI prezentował swoje choreografie m.in. w Teatrze Wielkim, Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski, Kino-Teatrze Tęcza oraz na festiwalach w Austrii, Czechach Słowacji, USA i na Ukrainie. Kozak tworzyła w NEI poetyckie historie o alienacji współczesnego człowieka, poszukującego własnej drogi i zagubionego w relacjach międzyludzkich, np. „Gonitwa ciał” (1993), „Poza…” (1995), „For 4” (1996), „Without movement” (1999). Edyta Kozak zajmowała się także site-specific w przestrzeniach pozateatralnych (m.in. „Extra dry” na festiwalu „Sztuka Ulicy” (2000), czy „Kiss me” na festiwalu „Taniec XXI wieku” w Kijowie). Pod koniec lat 90. odeszła od twórczości choreograficznej na rzecz działań kuratorskich, skupionych głównie wokół Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł (obecnie Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł) oraz innych projektów rozwijających i promujących taniec w Polsce.

Do twórczości artystycznej powróciła w 2001 roku i wraz z artystą multimedialnym Mirosławem Kowalczykiem założyła zespół Made Inc. (konceptualny performance/instalacja „PLIK 01”, który miał premierę podczas Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji „Rozdroże” (2001), „Rosa furiosa” (2003), „Patenty ciała” (2004, Maubeuge /Francja). Po kolejnej przerwie choreografka wróciła w 2007 roku z instalacją Dancing For You For One Minute”, która zapoczątkowała tryptyk, w skład którego weszły jeszcze spektakl „Dancing For You Longer Than One Minute” i film fabularny „Dancing For You” („Dancing 4 U” Rolanda Rowińskiego).

W 2021 roku, w ramach obchodów 20-lecia festiwalu Ciało/Umysł, Edyta Kozak będzie wznawiać archiwalny spektakl „Na 4”. Choreografia powstała w 1995 r. a zrealizowana została z Teatrem Tańca NEI (w ówczesnym składzie: Beata Wojciechowska, Edyta Kozak, Paweł Pniewski, Marek Wasążnik), premiera odbyła się 8 lipca 1995 roku w legendarnym Kino-Teatrze Tęcza na warszawskim Żoliborzu. Choreografia ta otworzyła pierwszy Międzynarodowy Festiwal Małe Formy Teatru Tańca, przekształcony w 2001 roku w istniejący do dziś festiwal Ciało/Umysł.

Foto: WILK