Piotr Jeznach

19-01-2020

Edukacja: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie; Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (Choreografia i teoria tańca oraz Podyplomowe Studia Teorii Tańca); Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (Inżynieria środowiska)

Praca zawodowa: Dyrektor artystyczny i główny choreograf zespołu FOCUS, nauczyciel akademicki UMFC (taniec współczesny, plastyka ruchu scenicznego). Współpracował z OSB w Warszawie jako nauczyciel tańca współczesnego oraz z Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca w Białymstoku. Nauczyciel tańca w warszawskich szkołach tańca m.in. Akademii Zawirowania, Viva Cuba Dance Studio.

Dodatkowe informacje: Od 2010 r. organizuje warsztaty taneczne: wcześniej „Tańce Hulańce”, a obecnie „Focus Dance Division”, na które zaprasza nie tylko choreografów i instruktorów z kraju, ale również z zagranicy.

Przydatne linki: http://www.focusdancedivisions.pl


Piotr Jeznach (ur. 1989 w Warszawie) – tancerz, choreograf, pedagog tańca. Artysta niezależny.

Od 2012 roku prowadzi warszawski zespół tańca współczesnego FOCUS (najpierw przy Free Art Fusion, następnie przy Warsaw Dance Department, a obecnie przy Studio42 w Warszawie). Zespół wielokrotnie zdobywał 1. miejsca oraz Grand Prix na ogólnopolskich przeglądach tanecznych. W 2020 roku FOCUS wystąpił w programie telewizyjnym „Scena Taneczna”.

Dla tancerek zespołu oraz zaproszonych gości Piotr Jeznach stworzył takie choreografie, jak: „Paganini” (2021), „RUNy” (2020), „Niobe” (2019), „Desinations” (2019), „Nie Wchodź Łagodnie Do Tej Dobrej Nocy” (2019), „Memoria” (2018), i wiele innych. Jedną z najważniejszych jego choreografii jest „Stańczyk” (2018).

Jeznach szkolił się m.in. w London Russian Ballet School (2013) w Londynie, Los Angeles (2008, 2016, 2018), Nowym Jorku (2018) i Izraelu (2019). Ukończył Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (obecnie Mazowiecki Instytut Kultury) na kierunku taniec jazzowy. W sezonie 2020/2021 odbył trzykrotnie kurs dla nauczycieli techniki Marthy Graham organizowane przez Martha Graham Dance Studio w Nowym Jorku.

Przygodę z tańcem rozpoczął od tańca towarzyskiego w podlaskiej miejscowości Mońki, gdzie się wychowywał. Następnie w 2007 roku dołączył do białostockiej grupy Fair Play Kwadrat, gdzie tańczył choreografie hiphopowe oraz zaczął pracować jako nauczyciel tańca.

Występował w spektaklach w Operze i Filharmonii Podlaskiej, Warszawskiej Operze Kameralnej, Teatrze Palladium, w projekcie „Rock Loves Chopin” oraz w produkcjach teatralnych B’cause Dance Company.

Tworzył choreografie wystawiane w Teatrze Komedia („Atrakcyjna Wdowa”), Teatrze Syrena (dla Akademii Młodych Talentów), Teatrze Roma (Warsztatowej Akademii Musicalowej) i Teatrze Buffo (dla Studio Metro).

Wielokrotnie opracowywał choreografie dla uczniów warszawskiej szkoły baletowej na potrzeby Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego.

Wystąpił także w popularnych programach telewizyjnych „You Can Dance – Po Prostu Tańcz!” oraz „Got To Dance – Tylko Taniec”. Regularnie bierze udział w komercyjnych produkcjach telewizyjnych, eventach oraz koncertach, gdzie również tworzy choreografie i ruch sceniczny.

zdjęcia: Piotr Jeznach/materiały promocyjne