SYLWIA HANFF

21-01-2020

Edukacja: Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, edukacja butoh u największych mistrzów tego stylu

Praca zawodowa: Teatr Limen Butoh, projekty indywidualne, menedżer kultury, inicjatorka i organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh – Butohpolis, performerka teatru fizycznego, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała

Dodatkowe informacje: Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przydatne linki: http://www.limenbutoh.net i https://www.facebook.com/limenbutoh


Sylwia Hanff – tancerka butoh, artystka mim, choreografka, performerka teatru fizycznego, instruktorka improwizacji tańca i symboliki ciała, nauczycielka rozmaitych technik pracy z ciałem i medytacji (m.in. jogi kundalini i medytacji labiryntu). Uznawana za pionierkę i jedną z najbardziej rozpoznawalnych tancerek butoh w Polsce. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Doświadczenie w butoh zdobyła podczas nauki u największych mistrzów tego stylu (Ko Murobushi, Daisuke Yashimoto, Carlotta Ikeda, Yoshito Ohno oraz Atsushi Takenouchi, Tadashi Endo, Ken Mai, Kan Katsura). Wcześniej była aktorką zespołu Warszawskiego Teatru Pantomimy, wielokrotnie występowała ze Studiem Mimów Stefana Niedziałkowskiego, przez 10 lat współpracowała także z Teatrem Narodowym (brała udział m.in. w spektaklach Jerzego Grzegorzewskiego), Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Teatrem Powszechnym w Warszawie, regularnie podejmuje działania w kooperacji z teatrami fizycznymi i eksperymentalnymi. Tańczyła w międzynarodowych projektach tanecznych w choreografii Atsushiego Takenouchi, Katy Juhash i Fran Barbe, Kana Katsury.

Od 2002 r. prowadzi Teatr Limen Butoh, w którym stworzyła kilkanaście autorskich spektakli solowych i grupowych (zespół teatru pracuje w zmiennym składzie). Została opisana w książkach „Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy” Magdaleny Zamorskiej i „The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland” Jadwigi Majewskiej. Jako tancerka butoh działała w Warszawie, następnie w Wolimierzu, później wróciła do stolicy. Występowała na wielu festiwalach sztuki performatywnej, m.in.  na festiwalu Sztuka Ulicy, festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie czy podczas Maat Festival w Lublinie.

Sylwia Hanff od początku swojej pracy artystycznej nie skupia się na japońskim butoh lecz poszukuje tzw. europejskiego ciała butoh. Ma to swoje odzwierciedlenie nie tylko w jej autorskich spektaklach ale także w pracach zapraszanych na organizowany przez nią od 2019 roku w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh – Butohpolis.

W 2020 roku, podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, Teatr Limen Butoh wystawił w wersji filmowej oraz klasycznej premierowy spektakl „Miejsca niemożliwe” w choreografii Sylwii Hanff. Na rok 2021 – podczas 3. edycji festiwalu Butohpolis – planowana jest kolejna premiera.

Foto: WILK