ARTUR GRABARCZYK

22-01-2020

Edukacja: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku, Northern School of Contemporary Dance w Leeds w Wielkiej Brytanii

Praca zawodowa: praca w Bałtyckim Teatrze Tańca, Scottish Dance Theatre; współpraca z Teatrem Tańca Zawirowania, Stowarzyszeniem Format Zero; praca w Reprezentacyjnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego; współpraca z Compagnie Didier Theron 

Wybrane projekty: „Chrome Paradise”, „Ravnfjaer”, udział w spektaklach Compagnie Didier Theron 

Dodatkowe informacje: Prezes Grab Art Foundation; był nominowany do nagrody im. Barbary Bittnerówny w konkursie Perły Tańca 2019 

Przydatne linki: https://www.facebook.com/grabartfoundation/ 


Artur Grabarczyk – tancerz, choreograf, nauczyciel tańca oraz filmowiec. Jest absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Northern School of Contemporary Dance w Leeds (Wielka Brytania) z tytułem Bachelor of Arts.

Pod koniec nauki w szkole baletowej Grabarczyk dostał angaż w Bałtyckim Teatrze Tańca działającym przy Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Występował tutaj w takich spektaklach, jak Romeo i JuliaMan’s Dance, Chopinart czy Out. Grabarczyk występował także w niezależnych produkcjach, np. w 2010 roku tańczył w spektaklu Andrzeja Morawca Sny o wolności wystawianym na terenie Stoczni Gdańskiej. 

Po dwóch sezonach spędzonych w Polsce przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia w Northern School of Contemporary Dance w Leeds i na trzecim roku studiów założył studencki teatr tańca AP Group, dla którego stworzył spektakl REM – Rapid Eye Movement pokazywany w Leeds. Artur Grabarczyk studia zakończył z wyróżnieniem (First Class Degree) w 2013 roku, a o jego występie dyplomowym pisały magazyny o tańcu – Dance Europe oraz Dancing Times.

Jeszcze jako student dostał angaż w Scottish Dance Theatre, gdzie rozpoczął pracę we wrześniu 2013 roku.  Tańczył we wszystkich pozycjach repertuarowych tego zespołu. Współpracował m.in. z Damienem Jaleten przy spektaklu Yama oraz Sharon Eyal przy spektaklu Process Day. Wraz z zespołem występował i prowadził zajęcia w wielu krajach świata m.in. Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Indiach, Chinach, Meksyku, Korei Południowej i Brazylii. Zespół korzysta również z jego usług cyfrowych wykorzystując jego zdjęcia do promocji i plakatów oraz zatrudniając go do tworzenia filmów. 

Grabarczyk współpracował z takimi choreografami, jak: Damien Jalet, Sharon Eyal, Anton Lachky, Jo Strømgren, Fleur Darkin, Ann Vachon, Emil Wesołowski, Douglas Thorpe, Jorge Crecis, Andrzej Morawiec, Jennifer-Lynn Crawford, Henri Oguike, Matthew Robinson, Laszlo Nyakas, Sally Owen i Roman Komassa.  

W 2016 roku artysta wrócił do Polski. W Warszawie wziął udział w projekcie Warszawskie Muzeum Tańca, realizowanym przez Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero (2017). Muzeum Tańca to projekt prezentujący dorobek pionierek i pionierów tańca modern w Warszawie w latach 1918-1939 (Grabarczyk wcielił się w nim w rolę Feliksa Parnella).

Tancerz współpracuje również z Teatrem Tańca Zawirowania. Brał udział w spektaklu Backup w choreografii zbiorowej, w Where Should We Go? Karoliny Kroczak, a także w Black Out w choreografii Bartka Woszczyńskiego, zrealizowanym wspólnie z Zawirowaniami.

W 2020 roku – podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 – Artur Grabarczyk zrealizował online’owo spektakl „Teoria ucieleśnienia”, który został premierowo pokazany w ramach jednego z projektów Centrum Teatru i Tańca w Warszawie.

Foto: archiwum prywatne