ILONA GUMOWSKA

22-01-2020

Wykształcenie: absolwentka Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi i nauczycielka akademicką tej uczelni

Praca zawodowa: United Limbs, projekty indywidualne, współpraca z Teatrem Tańca Zawirowania, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie i Barrowland Ballet w Glasgow

Dodatkowe informacje: Grand Prix dla filmu „Unrest”, stworzonego przez Ilonę Gumowską we współpracy z Marcinem Mościckim w konkursie „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund” zorganizowanym przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu

Przydatne linki: https://www.talenthouse.com/ilona


Ilona Gumowska (ur. 1991) – tancerka, choreografka, pedagog tańca. Absolwentka Instytutu Choreografii i Technik Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi i nauczycielką akademicką tej uczelni.

Początkowo zawodowo uprawiała gimnastykę artystyczną, a od 2007 roku zaczęła zajmować się tańcem współczesnym. Jej nauczycielami byli m.in. Jacek Owczarek, Witold Jurewicz, Iwona Olszowska, Peter Jaško, Anton Lachki, Martin Kilvádi, Jozef Fruck, Andrew Morrish, Rakesh Sukesh.

Występowała na wielu polskich i zagranicznych scenach, w tym m.in. w Teatrze Rozbark w Bytomiu, w Royal Opera House w Bombaju (Indie), w operze La Monnaie w Belgii, Theater an der Wien w Wiedniu (Austria), Królewskiej Operze w Sztokholmie (Szwecja). W 2017 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie („Real Love”, „All Journeys”), a od roku 2018 występuje także na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Obecnie jest również tancerką zespołu Barrowland Ballet w Glasgow.

Ilona Gumowska, jako tancerka współpracowała z wieloma artystami różnych dziedzin sztuki, np. z Danielem Abreu, Roberto Olivanem, Marcinem Wroną, Tomaszem Wygodą, z Mariuszem Trelińskim, Natashą Gilmore, Kayą Kołodziejczyk, Jackiem Gęburą, Jackiem Przybyłowiczem. A jako choreografka opracowywała widowiska wokalno-taneczno-akrobatyczne łódzkiego Teatru V6, w tym spektakle „Aquarius” i „Imaginarium” (Light Move Festival). Była także jedną z choreografek przy interdyscyplinarnym projekcie z obszaru nowego cyrku „9.81” w reżyserii Mateusza Kownackiego i twórcą ruchu scenicznego w monodramie „Jaki Taki” Jarosława Figury (Teatr Arlekin w Łodzi). Jej etiuda „Moira” była kilkakrotnie wyróżniona w ogólnopolskich konkursach choreograficznych, film „Unrest”, stworzony we współpracy z Marcinem Mościckim zdobył Grand Prix w konkursie „1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund” zorganizowanym przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu.

W 2019 roku Gumowska zainicjowała powstanie kolektywu United Limbs, który realizuje swoje projekty we współpracy z twórcami z różnych dziedzin sztuki (np. „WIN.DOWS 38” pokazywany w 2020 r. w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie).

Ilona Gumowska jest także pedagogiem tańca. Prowadzi warsztaty z zakresu tańca współczesnego, improwizacji, kompozycji i floorwork z elementami akrobatyki.

Foto: WILK