ALICJA CZYCZEL

26-01-2020

Edukacja: magisterskie studia choreograficzne exerce w Narodowym Centrum Choreografii ICI-CCN w Montpellier, filmoznawstwa na UJ, Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych i Społecznych na UW oraz Paris-Sorbonn. Absolwentka kursu choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie

Praca zawodowa: projekty indywidualne (taneczne, performatywne i badawcze)

Wybrane projekty: „ciało, na głos”, „Bouger le paysage, une balade du jeudi” (z Emmą Tricard), „Lagma”

Dodatkowe informacje: stypendystka Młodej Polski, Alternatywnej Akademii Tańca w Art Stations Foundation oraz danceWEB

Przydatne linki: https://cargocollective.com/alicjaczyczel


Alicja Czyczel – choreografka, tancerka i kulturoznawczyni dzieląca czas pomiędzy Francję i Polskę. Absolwentka magisterskich studiów choreograficznych exerce w Narodowym Centrum Choreografii ICI-CCN w Montpellier, filmoznawstwa na UJ, Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych i Społecznych na UW oraz Paris-Sorbonne. Absolwentka rocznego kursu choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie.

Jest laureatką nagrody specjalnej im. Jerzego Gota za pracę z zakresu historii teatru polskiego w konkursie organizowanym przez Instytut Teatralny w Warszawie.

Jej praktyka choreograficzna opiera się na badaniu wyobraźni i wytwarzaniu zmysłowych fikcji w relacji z ciałem, słowem mówionym i dźwiękiem oraz traktowania ruchu uwagi jako narzędzia. Alicja Czyczel angażuje się w projekty in situ, prowadzi warsztaty choreograficzne dla dzieci oraz spacery performatywne.

Dzięki licznym programom stypendialnym: Młoda Polska (2018), Alternatywna Akademia Tańca w Art Stations Foundation (2018), danceWEB (2019), Wspieranie aktywności międzynarodowej IMiT (2020) czy Kultura w Sieci (2020) kontynuuje praktykę choreograficzną i rozwija badania artystyczne poza ścisłym rynkiem produkcji i dystrybucji spektakli tanecznych.

W 2020 roku, podczas lockdownu teatralnego wprowadzonego w efekcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 Alicja Czyczel (wraz z Daną Chmielewską, Martą Szypulską i Aleksandrą Gryką) uczestniczyła w produkcji premierowego spektaklu „Lagma”, zrealizowanego w ramach programu rezydencyjnego „StartUp – Scena dla młodych” w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie.

Foto: Marta Ankiersztejn, WILK