BENIAMIN CITKOWSKI

26-01-2020

Edukacja: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza w Warszawie

Praca zawodowa: tancerz niezależny, występuje w spektaklach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Opery Kameralnej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Teatru Studio, Teatru Tańca Zawirowania oraz B’cause Dance Company

Wybrane projekty: „Sen nocy letniej”, „Burza”, „Śmierć i dziewczyna”, „Six Dances”  

Dodatkowe informacje: Był tancerzem Bałtyckiego Teatru Tańca, później tańczył w Białym Teatrze Tańca

Przydatne linki:


Beniamin Citkowski – tancerz. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, który brał udział w licznych warsztatach z zakresu różnych technik tanecznych m.in. tańca klasycznego wg Enrico Cechettiego, tańca neoklasycznego wg Williama Forsythe’ a, contemporary dance, modern dance, contact improvisation. Jest stypendystą Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Balet.

Pracę zawodową rozpoczynał na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, gdzie tańczył choreografie Williama Forsythe’a, Wayne’a Eaglinga, Ilii Louwen, Zofii Rudnickiej czy Krzysztofa Pastora. W latach 2014–2016 związany był z Bałtyckim Teatrem Tańca, w którym został solistą i występował w licznych spektaklach w choreografii Izadory Weiss („Sen nocy letniej”, „Burza”, „Body Master”, „Light”, „Śmierć i dziewczyna”) a także w spektaklach jednego z najwybitniejszych żyjących choreografów – Jiří’ego Kyliána („Six dances” i „Sarabanda”). Później, w sezonie 2015/2016 jako solista baletu w Operze Bałtyckiej współpracował z Emilem Wesołowskim, tańcząc m.in. solo do Preludium „deszczowego” Des-dur op. 28 nr 15 Fryderyka Chopina. Został współtwórcą choreografii do cyklu „Opera Tu! Tu!”.

Jesienią 2016 roku dołączył do nowopowstałego zespołu Izadory Weiss, czyli do Białego Teatru Tańca, z którym wystąpił w ramach Dighilev Festival w Petersburgu tańcząc główne role w spektaklach: „Tristan i Izolda” oraz „Fedra”. W kwietniu 2018 roku Beniamin Citkowski objął stanowisko asystenta Izadory Weiss i zrealizował m.in. wznowienia taneczne opery „La Clemenza di Tito” i opery „Manru” przy współpracy z Polskim Baletem Narodowym w Warszawie.
 
Od jesieni 2019 roku Citkowski nie jest związany etatem z żadną instytucją. Uczestniczy przede wszystkim w spektaklach wystawianych na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Teatru Studio, Teatru Tańca Zawirowania oraz B’cause Dance Company. Występuje w produkcjach telewizyjnych i reklamowych, tworzy także choreografie do projektów promocyjnych.