OLGA BRIKS

27-01-2020

Edukacja: Szkoła tańca i baletu dr Beaty Książkiewicz w Poznaniu, Szkoła Tańca Współczesnego Natalii Draganik-Franke w Poznaniu

Praca zawodowa: Współpraca z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie, indywidualne projekty artystyczne, projekty filmowe

Wybrane projekty: „Król Roger”, „Visible/Invisible”, „Ostatnie Pas”, „Lilith”

Dodatkowe informacje: Stypendystka Fundacji Platon, Kylian Fund Prague, Alternatywnej Akademii Tańca (Stary Browar – Nowy Taniec)

Przydatne linki:


Olga Briks – tancerka i performerka. Edukację taneczną realizowała w Szkole tańca i baletu dr Beaty Książkiewicz w Poznaniu, później związana była ze Szkołą Tańca Współczesnego Natalii Draganik-Franke, kształciła się również w Tel Awiwie w Izraelu. Po powrocie do Polski w sezonie 2018/19 rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, występowała m.in. w produkcjach w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Rok później (w sezonie 2018/19) zaczęła współpracować z Teatrem Tańca Zawirowania w Warszawie i występować w jego spektaklach.

Jest stypendystką Fundacji Platon 2014/15 (stypendium na rozwój artystyczny), Kylian Fund Prague (2017) oraz Alternatywnej Akademii Tańca (Stary Browar – Nowy Taniec 2019) a także laureatką nagród za kreacje filmów tańca, zdobyła m.in. 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Polskiego Teatru Tańca 2017, nagradzana była też na Culture Y Festival (Szkocja, 2018) oraz w Konkursie Choreograficznym W SIECI (Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, 2020). W 2021 roku została rezydentką Centrum Teatru i Tańca w Warszawie.

Olga Briks pracuje także jako artystka freelancer, występuje w projektach teatralnych, filmowych, teledyskach, a równolegle realizuje swoje zainteresowanie tematem emancypacyjnych działań cielesnych prowadząc różnego rodzaju warsztaty i rozwijając własne działania performatywne m.in. w projekcie „Ćwiczenia z czułości x roślinne stany świadomości”.

Jako tancerka występowała w wielu spektaklach: „Dancing to Connect” Battery Dance Company NY (2015), „What a Wonderful World” Collective B (2016), „Metafory i porównania” w chor. Natalii Draganik-Franke (2017), „MIXER” Krakowski Teatr Tańca (2017), „Pogłos” w chor. Aleksandry Kostrzewy (2018), „Visible/Invisible” w chor. Melanie Lomoff (2018), „Król Roger” w reż. Mariusza Trelińskiego i chor. Tomasza Wygody (Teatr Wielki – Opera Narodowa, 2018), a także w „Ostatnim Pas” wyprodukowanym przez Warszawskie Muzeum Tańca (2019). W Teatrze Tańca Zawirowania wystąpiła w choreografiach Elwiry Piorun („Lilith”, 2019) i Ido Tadmora („Looking for Asylum”, 2019).

Podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wzięła udział w międzynarodowym projekcie online z Machol Shalem Dance (Izrael) pt. „No Matter the Distance” (2020), była także tancerką (dublerką) w filmie „Inni Ludzie” w reż. Aleksandry Terpińskiej i w chor. Marty Ziółek (2020). W 2021 roku wystąpiła w spektaklu „Cardillac” (reż. Mariusz Treliński, chor. Jacek Przybyłowicz) w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz otrzymała rezydencję artystyczną w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie w projekcie „StartUp – Scena dla Młodych”, podczas której realizuje projekt „Kobiety-Rakiety” (Aleksandra Kostrzewa, Olga Briks i Ewa Noras).