Konkurs Choreograficzny W SIECI. Edycja 1: Beniamin Citkowski

21-04-2020

O SPEKTAKLU:

„W skorupce orzecha”
Beniamin Citkowski

To, co tkwi w nas, w głębokiej świadomości jest niczym nieograniczoną przestrzenią istnienia. Zrozumienie tego i doświadczenie to poznanie czym jest wolność, która istnieje w nas niezależnie od ograniczeń zewnętrznych.

O TWÓRCY:

Beniamin Citkowski – absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Balet. W latach 2014-2016 związany był z Bałtyckim Teatrem Tańca, w którym został solistą. Występował w spektaklach Izadory Weiss: „Sen nocy letniej” (uznanym za najlepszą premierę teatru tańca na świecie w 2013 roku), „Burza”, „Body Master”, „Light”, „Śmierć i dziewczyna” oraz spektaklach jednego z najwybitniejszych żyjących choreografów – Jiříego Kyliána: „Six dances” i „Sarabanda”. W sezonie 2015-2016 występował jako solista zespołu baletu Opery Bałtyckiej w Gdańsku, współpracując m.in. z włoskim choreografem Giorgio Madią.

Jesienią 2016 roku dołączył do zespołu Biały Teatr Tańca, z którym wystąpił w ramach Dighilev Festival w Petersburgu tańcząc główne role w spektaklach: „Tristan i Izolda” oraz „Fedra”. W kwietniu 2018 roku objął stanowisko asystenta Izadory Weiss realizując m.in. wznowienia taneczne opery „La Clemenza di Tito” i opery „Manru” przy współpracy z Polskim Baletem Narodowym.

Inspirację do swoich artystycznych występów oraz choreografii czerpie z muzyki i to ona wskazuje główną drogę poszukiwań dla ruchu współczesnego i neoklasycznego.