Taneczne Niedziele ONLINE (10): „Miejsca niemożliwe. Impresje” Teatr Limen Butoh

04-10-2020

O SPEKTAKLU:

„Miejsca niemożliwe. Impresje” Teatr Limen Butoh
Koncepcja, reżyseria i wykonanie: Sylwia Hanff & Marzena Brzezińska
Muzyka: Pierre Boeswillwald
Wideo [zdjęcia i montaż]: Robert Jędrzejewski
Premiera online: 28 czerwca 2020 r.

Performance jest ostatnią częścią projektu Beksiński_Butoh inspirowanego malarstwem Z. Beksińskiego.

„Od obrazu wymagam tego samego, czego od muzyki: by wprawiał mnie w stan ekstazy, ale nie przy pomocy tego, co zostało namalowane, ani jak zostało namalowane, lecz za pośrednictwem czegoś nieuchwytnego, co staram się odnaleźć w sercu i pod powiekami, ale czego nie umiem nazwać.” Z. Beksiński

Projekt Beksiński_Butoh powstał w 2016 wg koncepcji Sylwii Hanff jako otwarty projekt poddawania kolejnym interpretacjom malarstwa Z. Beksińskiego przez kolejnych artystów z Polski i ze świata. Był wielokrotnie prezentowany w Polsce i za granicą (USA, Japonia, Włochy, Francja) w różnych składach we współpracy z performerami (Joan Laage, Magdalena Jakubów) i muzykami (Robert Jędrzejewski, Lori Goldston, Michel Titin-Schaider). Kompozytor Pierre Boeswillwald – zainspirowany performancem Beksiński_Butoh w solowym wykonaniu Sylwii Hanff w Paryżu w 2018 – stworzył nowy utwór zatytułowany „W niemożliwym miejscu”.

Spektakl Teatru Limen Butoh jest inspirowany właśnie tym utworem i stanowi swobodne odniesienie do niektórych nieznanych aspektów malarstwa Beksińskiego. Niezwykle interesujące z perspektywy butoh są obecne w twórczości Beksińskiego transgresje i transformacje cielesności oraz szczególna relacja ciała z przestrzenią. Artystki podążają jednak głównie za własną wyobraźnią i odczuwaniem świata.

O TWÓRCACH:

Teatr Limen Butoh prowadzony przez Sylwię Hanff istnieje od 2002 r. Dotychczas zrealizował ponad 20 spektakli i projektów oraz wiele etiud i improwizacji prezentowanych w Polsce i za granicą. Teatr Limen Butoh pracuje w zmiennym składzie, otwarty na współpracę z artystami różnych dziedzin sztuki. Jest jednym z kilkunastu najważniejszych polskich teatrów tańca opisanych w książce J. Majewskiej „The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland.” wydanej przez Instytut Teatralny w 2011 roku w języku angielskim.

Sylwia Hanff – magister filozofii UW, pionierka i jedna z najbardziej rozpoznawalnych tancerek butoh w Polsce, choreografka, reżyserka. Od 2002 r. prowadzi Teatr Limen Butoh, stworzyła ponad 20 autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Dyrektorka Artystyczna Butohpolis. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marzena Brzezińska – tańczy od 1994 r. Ukończyła Kurs Choreografii Scenicznej pod kierownictwem Iwony Olszowskiej, Kraków 2015 r oraz Kurs Choreografii Eksperymentalnej „Choreografia w Centrum”. Tańczyła w wielu zespołach oraz współtworzyła „Sztab Twórczy” – projekt, którego byłam pomysłodawczynią. Z Teatrem Limen Butoh współpracuje od 3 lat.

Pierre Boeswillwald – francuski kompozytor, pionier muzyki elektroakustycznej; kształcił się w zakresie muzyki elektronicznej (m. in. studia u P. Schaeffera w Konserwatorium Paryskim oraz GRM), sztuk wizualnych i teatru. Zrealizował szereg „ścieżek dźwiękowych” (około 300) dla wielu teatrów i innych instytucji. Jest członkiem założycielem wielu organizacji poświęconych muzyce współczesnej i emerytowanym wykładowcą akademickim.

Robert Jędrzejewski – artysta intuitywny i multimedialny, wiolonczelista, improwizator. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, doktorant Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Inicjator konferencji NOWY SENS MUZYKI. Ma na koncie liczne prezentacje i kooperacje artystyczne w kraju, a także w Europie, USA, Kanadzie i Singapurze.