Ninarello/Kinzelman w Warszawie. „Kudoku” na Festiwalu Zawirowania 2020

07-10-2020

Spektakl taneczny Daniele Ninarello z muzyką na żywo Dana Kinzelmana pt. „Kudoku” zostanie pokazany 20 października 2020 r. o godz. w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania 2020. Pierwszy raz kompozytor i choreograf podejmują się badaniu wspólnego tematu – Kinzelman wykonuje improwizowane fragmenty muzyczne, które są mieszanką brzmień syntezatora, szumu, sprzężeń, dźwięków saksofonu i jego głosu, a Ninarello potraktuje swoje ciało jako byt fizyczny i akustyczny poruszający się i przeobrażający się pod wpływem warstw dźwiękowych, złożonych i wielowarstwowych struktur tworzonych za pomocą loopera.

W swej kompozycji choreograficznej Daniele Ninarello nie tylko wykorzystuje bliską mu metodę improwizacji, ale także pozostaje w ciągłym dialogu ze środowiskiem akustycznym i informacjami, jakie z niego docierają, aby odnaleźć niewidzialne więzi, które łączą ciało i przestrzeń. Eksperymentowanie z dźwiękiem i z ciałem jest zatem wyjaśnieniem elementów percepcyjnych, które uwidaczniają ewolucję ludzkiej postaci. Coś wewnątrz ciała nieustannie wibruje, jest niczym zagrożenie, chaos, wewnętrzny szum złożony z blizn i myśli. To dotyczy każdego z nas. Jedynie taniec może stopniowo sprawić, że ślady te będą obecne tu i teraz. Może pomóc nam oczyścić spojrzenie, znaleźć spokój. To jak prawdziwa fizyczna mantra mająca na celu odkrycie ciągłości, niema granica odpowiednio niespętanych myśli.

„Kudoku”
Choreografia i taniec: Daniele Ninarello
Muzyka na żywo: Dan Kinzelman (saksofon tenorowy, instrumenty perkusyjne, elektrofony)
Konsultacje dramaturgiczne: Carlotta Scioldo
Produkcja: Codeduomo i Novara Jazz (kurator: Enrico Bettinello)
Wsparcia udzielili: CSC Centro per la Scena Contemporanea w Bassano del Grappa, Fondazione Piemonte dal Vivo | Lavanderia a Vapore, Rezydencja CAOS-Terni (przy wsparciu Indisciplinarte oraz Associazione Demetra), Fabbrica Europa
Zdjęcie: Andrea Macchia
Premiera: 17 i 18 czerwca 2016
Pokaz: Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski (ul. Jazdów 2), sala im. W. Krukowskiego, 20.10.2020, godz. 19
czas trwania: 60 minut
bilety: 40 zł
rezerwacja biletów: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania,28/daniele-ninarello-kudoku,13967

DODATKOWE INFORMACJE:

Daniele Ninarello – Po ukończeniu Rotterdam Dance Academy miał okazję współpracować z wieloma choreografami na całym świecie, takimi jak Bruno Listopad, Virgilio Sieni, EASTMAN – Sidi Larbi Cherkaoui. Od 2007 roku wystawia swoje dzieła na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Współpracował z uznanymi na świecie muzykami, takimi jak Kai Gleusteen czy Ezio Bosso. Jego prace uzyskały wsparcie ze strony wielu festiwali i ośrodków tanecznych, w tym Torino Danza / Fondazione del Teatro Stabile di Torino, Fondazione Piemonte dal Vivo-Circuito Regionale dello Spettacolo, Mosaico Danza / Festival Interplay, CSC Centro per la Scena Contemporanea w Bassano del Grappa, TROIS-CL Centre de Création Chorégraphique Luxembourgeois, Grand Studio w Brukseli, CDC Le Pacifique w Grenoble, Centro de Documentação e Pesquisa em Dança w Rio de Janeiro, CDC Les Hivernales w Awinionie, CANGO Cantieri Goldonetta we Florencji. W 2010 roku otrzymał zaproszenie do rezydencji w ramach programu „Transforme”, gdzie jako choreograf pracował pod opieką Myriam Gourfink, dyrektor artystycznej Fondation Rouyamont. Spektakl „Kudoku”, stworzony wraz z muzykiem Danem Kinzelmanem, miał swoją premierę w Wenecji podczas Biennale Danza 2016. Otrzymał również zaproszenie na festiwale Aerowaves Twenty17 oraz Rencontres Choreographiques Seine-Saint-Denis we Francji w 2017 roku. Jego ostatni spektakl, „Still” z 2017 roku, otrzymał nagrodę Prospettiva Danza. Jest też częścią projektu STILL Body Experience with Digital Brain, który powstaje przy wsparciu Compagnia di San Paolo „ORA! linguaggi contemporanei _ produzioni innovative”. Artysta Aerowaves Twenty17. Obecnie współpracuje z Lavanderia a Vapore – Centro di residenza per la Danza oraz z festiwalem tańca Oriente Occidente.

Foto: materiały promocyjne