Sny w tańcu, taniec w snach

10-03-2021

W Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się kolejna edycja cyklu „Portrety choreograficzne” poświęconego prezentacji choreografów polskich. Każdy z artystów sam wybiera, w jakiej formie chce zaistnieć na scenie. 11.03.2021 r. o godz. 19 na scenie przy ul. Elektoralnej 12 gośćmi będą projektu Anna Godowska i Sławomir Krawczyński.

„Portrety choreograficzne: Anna Godowska i Sławomir Krawczyński” odbędą się w formule „lecture and performance”. – Opowiemy o snach, o C.G. Jungu i jego kontynuatorach oraz o tym, jak z fascynacji światem snów wyrosła nasza metoda pracy. Pokażemy także, w jaki sposób każdy z pięciu zmysłów może nas poprowadzić do tańca. Tak naprawdę opowiemy o tym co bardzo stare, zapomniane, a przecież piękne i wspaniałe. Będzie filozoficznie, metafizycznie, teoretycznie z elementami pokazu video i oczywiście praktycznie – piszą artyści, którzy w latach 2001-2011 tworzyli wspólnie z Dominikiem Strycharskim Teatr Bretoncaffe, a obecnie Godowska i Krawczyński współpracują przy realizacji projektu Taniec Śniącego Ciała.

O ARTYSTACH:

Anna Godowska – choreografka, tancerka, pedagog tańca współczesnego. Taniec jest dla niej wyjątkową formą ekspresji ludzkiej duchowości, a jednocześnie sposobem na jej zgłębianie. W 2001 roku razem z reżyserem Sławomirem Krawczyńskim i kompozytorem Dominikiem Strycharskim założyła Teatr Bretoncaffe, gdzie pracowała jako choreograf i tancerka – w sumie dwanaście spektakli zrealizowanych w ciągu dziewięciu lat działalności oraz liczne prezentacje spektakli w Europie. Pierwszy spektakl teatru „Lustro” zdobył główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od 2005 roku wraz ze Sławomirem Krawczyńskim współpracują przy realizacji projektu badawczo-artystycznego Taniec Śniącego Ciała autorstwa Krawczyńskiego, inspirowanego metodologią Psychologii Zorientowanej na Proces Arnolda Mindella. Projekt ten realizowany jest przez Teatr Bretoncaffe we współpracy z Akademią Psychologii Zorientowanej na Proces w Warszawie i obejmuje zarówno pracę nad spektaklami, jak i warsztaty. W swoich poszukiwaniach na polu tańca artystka przekracza traktowanie go jako zwykłej, fizycznej techniki pracy z ciałem. W obręb działalności artystycznej i edukacyjnej Godowska włącza inspiracje i elementy metod pochodzące z innych dziedzin, tj. psychologia, psychoterapia, praktyki duchowe. Taniec uznaje nie tylko wyjątkową formę ekspresji duchowości, ale również sposób na jej odkrywanie.

Sławomir Krawczyński – reżyser teatralny, dramatopisarz, scenarzysta, badacz. Czterokrotny stypendysta MKiDN. Rezydent Centre national de la danse w Paryżu, Centrum Maison Folie w Mons, THEOREM Residency Project, programu VARP Funduszu Wyszehradzkiego. Wspólnie z Anną Godowską był liderem Teatru Bretoncaffe. Od 2004r. prowadzą prekursorski projekt badawczo-artystyczny Święto Snów, którego celem jest zastosowanie filozofii i metodologii psychologii zorientowanej na proces Mindell’a oraz psychologii analitycznej Junga w praktyce tańca i teatru. Laureat wielu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce. W 2015 r. otrzymał nagrodę MKiDN za wkład w rozwój tańca współczesnego w Polsce. Od lat prezentuje projekty w ramach programów fundacji Ciało/Umysł. Ostatni to koprodukcja spektaklu „ Bataille i świt nowych dni”.Autor i realizator projektu badawczego grupy pt. Taniec śniącego ciała (od 2004), inspirowanego metodologią psychologii zorientowanej na proces (w skrócie: POP) Arnolda Mindella. Projekt ten odbywa się we współpracy z Akademią Psychologii Zorientowanej na Proces w Warszawie.Jest laureatem wielu nagród na festiwalach teatralnych w Polsce oraz filmowych w Polsce i zagranicą. Inscenizacja sztuki Krawczyńskiego – a zarazem pierwszy spektakl teatru Bretoncaffe – Lustro. Byliśmy tam któregoś dnia, lecz zdążyliśmy zapomnieć otrzymała jedną z głównych nagród VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2002).

oprac. def