Kobiety-Rakiety – Aleksandra Kostrzewa, Ewa Noras, Olga Briks – zapowiedź

12-03-2021

Prezentujemy założenia choreograficzne drugiego z trzech projektów, które zwyciężyły w konkursie „StartUp – Scena dla Młodych” organizowanym przez Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. W ramach rezydencji artystycznej w 2021 roku trio Aleksandra Kostrzewa, Olga Briks i Ewa Noras opracuje choreografię do spektaklu „Kobiety-Rakiety”. Sceniczny duet (Briks i Noras) opowie futurystyczną historię o losach Pierwszej Polskiej Kobiecej Misji Kosmicznej, podjętej przez dwójkę zwyczajnych kobiet, w której podjęta zostanie próba przyjrzenia się mitom pop kultury i nadania im nowych znaczeń i kontekstu. Feministyczny spektakl ma się wpisać w aktualne problemy społeczno-polityczne dotyczące praw kobiet, zarówno te związane z ich podmiotowością, jak i prawem do samostanowienia.

Za dramaturgię spektaklu „Kobiety-Rakiety” odpowiadać będzie Aleksandra Kostrzewa, której efekty pracy dramaturgicznej widzowie mogli oglądać w trzech spektaklach Teatru Tańca Zawirowania – „Uzdrowisko pod gołym niebem”, „Anima-Animus” i „Tańcząc Boską Komedię”, Kostrzewa (jako asystentka reżysera) uczestniczyła także w przygotowaniu spektaklu Marty Ziółek – „Monstera”. Na scenie publiczność zobaczy natomiast tancerki Ewę Noras i Olgę Briks. Z najważniejszych osiągnięć Ewy Noras warto wymienić, że wystąpiła jako performerka podczas intermedialnej wystawy Anti-Static wystawianej w Muzeum Narodowym w Poznaniu, tańczyła także w h.art company Artura Grabarczyka, a obecnie należy do zespołu Teatru Tańca Zawirowania (występowała tu w pracach Elwiry Piorun „Anima-Animus”, „Uzdrowisko pod gołym niebem”, „Lilith” czy w „Looking for Asylum” w choregografii Ido Tadmora). Olga Briks ma inne doświadczenie sceniczne, kształciła się m.in. w Izraelu w Suzanne Dellal Centre, a po powrocie do Polski w sezonie 2018/2019 rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim – Operą Narodową występując w spektaklach w reżyserii Mariusza Trelińskiego („Król Roger”, „Cardillac”). Później dołączyła do Teatru Tańca Zawirowania („No Matter the Distanse”, „Lilith”). Jest też laureatką nagród za kreacje filmów tańca, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Polskiego Teatru Tańca 2017, Culture Y Festival 2018, Szkocja oraz Konkursu Choreograficznego w Sieci 2020 Centrum Teatru i Tańca w Warszawie.

O PROJEKCIE:

„Kobiety-Rakiety”
choreografia: Aleksandra Kostrzewa, Olga Briks, Ewa Noras
dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa
wykonanie: Olga Briks, Ewa Noras

„W założeniu „Kobiety-Rakiety” to spektakl intermedialny, który składa się z części wideo oraz części performatywnej. Spektakl przedstawia losy Pierwszej Polskiej Kobiecej Misji Kosmicznej, podjętej przez dwójkę zwyczajnych kobiet. Kobiety-Rakiety pewnego dnia nie zgadzając się na zastaną rzeczywistość i coraz bardziej ograniczoną przez państwo wolność, postanawiają wyruszyć na poszukiwanie lepszego świata. Misję organizują samodzielnie i niezależnie od wszelkich instytucji i organizacji.

Czy misja się powiedzie? A może lepiej byłoby zadać pytanie czy misja kiedykolwiek się wydarzyła? Czy jest jedynie wytworem wyobraźni i fantazji?” – piszą artystki.

Kobiety-Rakiety mają być tutaj postaciami odnoszącymi się do popkulturowych wyobrażeń superbohaterek, takich jak np. Wonder Woman czy Kapitan Marvel, a ich wyprawa w kosmos – metaforą ucieczki od społeczeństwa opartego na nierówności w świat fantazji i tworzenia własnego mitu, aby odzyskać sprawczość…

oprac. def