„Panta rhei” – Agata Grabowska – zapowiedź

15-03-2021

Prezentujemy założenia choreograficzne ostatniego z trzech projektów, które zwyciężyły w konkursie „StartUp – Scena dla Młodych” organizowanym przez Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. W ramach rezydencji artystycznej w 2021 roku Agata Grabowska, we współpracy z Katarzyną Szugajew opracuje spektakl „Panta rhei”, skupiony na performatywnym aspekcie płci.

W ramach researchu performerki będą szukać odpowiedzi na pytania: Jakie ruchy i układy ciała są postrzegane jako typowo kobiece lub typowo męskie? W jakim stopniu możemy świadomie lawirować pomiędzy płciami, uwalniając raz swój kobiecy, a raz męski pierwiastek? Jak nie wpaść w pułapkę binarności? Jak można przekształcać pozycje ciała by zatraciły przypisywaną im płciowość, stały się niejednoznaczne i androgeniczne? Jak stworzyć choreografię nieustającej, płynnej „zmiany” płci? Jak wyglądałaby choreografia niebinarna?

O SPEKTAKLU:

„Panta rhei”
koncepcja: Agata Grabowska
wykonanie: Agata Grabowska i Katarzyna Szugajew
zdjęcia: Yulia Krivich

„Poruszając się w obrębie rodzajów tańca, które zdarzyło się praktykować mi lub mojej współperformerce chciałabym przyjrzeć się kodowaniu płci w znanych nam stylach tańca. Interesuje mnie zarówno »wolność« tańca klubowego, jak i »sztywność« tańca towarzyskiego, specyficzne style jak dancehall, twerk czy charleston. Ważnym punktem odniesienia jest też voguing, którego kluczowym elementem jest performowanie płci. Ujmując mój pomysł w sposób skrajny – interesuje mnie poruszanie się pomiędzy byciem Drag Queen a Drag King, z całym spektrum niejednoznaczności i bardziej subtelnych tożsamości pomiędzy. Drag jest dla mnie ciekawym punktem wyjścia, niekoniecznie w sferze ubioru czy makijażu, za to bardzo w sferze ruchów bioder i ramion, eksploracja wychodząca od obserwacji »typowych« ruchów rozumianych jako kobiece (np. płynne ruchy bioder) lub męskie (np. prosty krok dostawny w rytm muzyki) i nieosiadanie w jednej roli tylko niejednoznaczność ciągłej ewolucji, flow przechodzenia pomiędzy tymi ruchami” – opowiada o swoim pomyśle Agata Grabowska.

O AUTORKACH:

Agata Grabowska (ur. 1995) – z wykształcenia historyczka sztuki. Współpracowała z Alexem Baczyńskim-Jenkinsem oraz z Rafałem Pierzyńskim i współtworzyła ponad dziesięć spektakli pokazywanych w Polsce i zagranicą. Występowała m.in. w „Untitled (Holding Horizon)” Baczyńskiego-Jenkinsa pokazywanym m.in. w Arsenic w Lozannie, Kunsthalle Basel, na 58. Biennale w Wenecji czy Frieze Art Fair w Londynie. Była performerką w „Touching (is electric)” Rafała Pierzyńskiego wystawianym podczas festiwalu Backslash w Gesneralle w Zurychu czy w „Losing the form in darkness” zrealizowanym w ramach Solo Projekt Plus w Art Stations Foundation w Poznaniu. W latach 2017–2019 współpracowała z kolektywem Kem. Natomiast jej pierwszymi własnymi pracami był solowy performans „Healing Rainbow” (2020) pokazywany na wystawie Queer Queer Casimir oraz performatywne czytanie eseju Audre Lorde w formie erotycznej medytacji.

Katarzyna Szugajew – fotografka i performerka zajmująca się politykę cielesności, reprezentacji i afektu. Autorka spektakli choreograficznych „Dynamika Afektu” (Departament Obecności, 2020) i „Famme Flow Frame” pokazywanego na festiwalu „Les Urbaines” (Lozanna, 2019). Performowała m.in. w pracach Ramony Nagabczyńskiej (Teatr Nowy, 2021) i Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa (Kunsthalle Basel, 2019; Fundacia Galerii Foksal, 2018). Współautorka performensu „Fame Prayer/Eating”, za który, wraz z Andrew Tay’em i Francois LaLoumiere zdobyli nagrodę za „Ryzyko i innowacje w tańcu” na festiwalu “SummerWorks” (Toronto, 2017). Jej prace fotograficzne promują spektakle m.in.: Agnieszki Kryst, Karola Tymińskiego i Nagiego Gianni. Stypendystka niderlandzkiego funduszu Mondrian dla młodych artystów (2013) i prestiżowego wiedeńskiego programu dla tancerzy DanceWEB (2012). Obecnie mieszka w Warszawie i pracuje na świecie.