Polski Balet Narodowy wraca z Kreacjami w wersji online

24-03-2021

„Kreacje 13” – Warsztat Choreograficzny Polskiego Baletu Narodowego kolejny raz odbędzie się online. Nowe spektakle młodych choreografów będzie można oglądać od 27 marca 2021 r. (godz. 19) przez 24 godziny na kanale VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. – Od ubiegłego roku wciąż nie możemy zaprosić państwa na widownię naszej sceny kameralnej, gdzie zawsze pokazywaliśmy nowe miniatury choreograficzne naszych tancerzy. Pandemia zakłóca od dawna regularną działalność Polskiego Baletu Narodowego. Ale zespół stale pracuje nad wznawianymi i nowymi przedstawieniami, nawet jeśli nie mamy szansy zaprezentować ich państwu na żywo. Również praca warsztatowa naszych tancerzy przebiegała płynnie, chociaż ubiegłoroczne Kreacje 12 mogliśmy pokazać jedynie online. Podobnie jest w tym roku – mówi Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.

„Kreacje” to jeden z najciekawszych projektów w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, podczas każdej edycji tego warsztatu choreograficznego można obejrzeć od kilku do kilkunastu prac łączących balet z tańcem współczesnym. Pozwala to porównać umiejętności reżyserskie, dramaturgiczne i choreograficzne wyobraźnię poszczególnych twórców związanych z Polskim Baletem Narodowym. W 13. edycji projektu zaplanowano pokaz siedmiu miniatur przygotowanych w całości przez tancerzy PBN. W programie znalazły się następujące etiudy: „Kant” Joanny Drabik, „Mi” Anny Hop, „2701” Gianni Melfiego, „Concerto for Piano and Seven Notes” Antonia Lanzo, „Ty i ja” Michała Chróścielewskiego, „Wspomnienie” Łukasza Tużnika oraz „Femme” Kristófa Szabó.

– Inicjując dwanaście lat temu warsztaty choreograficzne, nie przypuszczałem, że okażą się tak owocne. Kilkoro z naszych tancerzy, którzy stawiali w ramach Kreacji swoje pierwsze kroki jako choreografowie, już się usamodzielniło i możemy być dumni z ich osiągnięć – wyjaśnia Krzysztof Pastor. – Ten projekt daje naszym artystom możliwość spojrzenia na swój zawód nie tylko od strony twórców i wykonawców, ale też z perspektywy osób, często dla publiczności niewidocznych, bez których jednak teatr nie może funkcjonować. I tak np. tancerze redagują programy do Kreacji, bywają inspicjentami, menadżerami projektu, koordynują stronę techniczną spektaklu itp. To wszystko daje im możliwość spróbowania swoich sił w rozmaitych teatralnych profesjach, a tym samym otworzenia sobie innych perspektyw zawodowych po zakończeniu pięknej, ale niestety niezbyt długiej kariery tanecznej. (…) Pomimo obecnych trudności w bezpośrednich spotkaniach z publicznością, osobiście bardzo pozytywnie oceniam rozwój tego przedsięwzięcia.


„Kreacje 13” dostępne będą od 27 marca do 29 marca 2021 r. pod adresem: https://vod.teatrwielki.pl/kreacje-13/


Recenzję z ubiegłorocznych „Kreacji 12” (odbyły się także w wersji online w czasie całkowitego zamknięcia teatrów w Polsce) można przeczytać tutaj: http://stronatanca.pl/teksty-problemowe/internetowy-polski-balet-narodowy-o-cyfrowej-edycji-warsztatu-choreograficznego-kreacje-12-podczas-lockdownu

oprac. def