Niezwykła premiera na otwarcie cyklu „Taneczne Niedziele Online vol. 2”

26-03-2021

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie rozpoczyna drugą edycję cyklu „Taneczne Niedziele Online”, 28 marca o godz. 15.00 w ramach tego programu przygotowano premierową emisję dokumentu o historii tancerki Naty Lerskiej, jedynej żyjącej polskiej pionierki tańca modern. Film „Nata Lerska – historia tancerki” został przygotowany z okazji 101. urodzin bohaterki, m.in. dzięki wsparciu finansowemu CTiT.

Lerska urodziła się w Warszawie jako Natalia Lejzerowicz i debiutowała na scenach przedwojennej Warszawy. Przeżyła wojnę tańcząc w pustym pokoju domu, w którym ukrywało się siedmioro innych Żydów. Przeżyła dzięki temu, że przez lata z niego po prostu nie wychodziła. Rodzina, mająca korzenie żydowskie, cudem przeżyła, unikając getta i deportacji. Wyjechała z Polski w 1968 roku. W swojej książce „Wspomnienia tancerki” pisze: „Nie chciałam być ani Żydówką ani Polką. Po prostu chciałam być człowiekiem”. Obecnie, Nata Lerska mieszka w Paryżu, a 28 marca 2020 roku obchodziła swoje setne urodziny.

O filmie:

Pełne humoru, pogody ducha i żartobliwe opowiadania ukazują biografię warszawskiej tancerki, która przeżyła wojnę dzięki temu, że przez pięć lat nie wychodziła z domu. Po wojnie, jej ekspresyjna etiuda została ocenzurowana i w rezultacie Nata Lerska zasłynęła jako solistka tańców hiszpańskich. Film jest bogato ilustrowany materiałami audiowizualnymi ze zbiorów własnych oraz archiwalnych.

Historię tancerki Naty Lerskiej, jedynej żyjącej polskiej pionierki tańca modern, widzowie poznają w opowiadaniach jej samej oraz grona najbliższych przyjaciół – znanych postaci warszawskich scen. Nata Lerska, uczennica Szkoły Rytmiki i Tańca Janiny Mieczyńskiej w Warszawie, wspomina swój występ na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Brukseli w 1939 roku. Pianista i kompozytor Zbigniew Rymarz opowiada o wspólnych latach na scenie oraz słynnej kawiarni “Pod Gwiazdami” prowadzonej przez Juliana Sztatlera, męża Naty. Krystyna Mazurówna, tancerka i choreografka, mówi o tym, jak jeden występ Naty zadecydował o jej wyborze kariery życiowej. Bożena Malinowska, tancerka Teatru Wielkiego, opowiada historię paryskiej szkoły tańca prowadzonej przez Natę Lerską, w której uczyli wraz z mężem, Feliksem.


Dostęp online (28 marca o godz. 15.00): https://www.youtube.com/channel/UCgwvXYA6_9-OxoiYpBiMqow


„Nata Lerska – historia tancerki”
Scenariusz i reżyseria: Iwona Wojnicka
Asystentka reżyserki: Kaitlin Sullivan
Montaż: Aleksandra Charabin
Udział wzięli: Nata Lerska, Bożena Malinowska, Krystyna Mazurówna, Zbigniew Rymarz
Narracja: Iwona Wojnicka
Zdjęcia: Krzysztof Koenig, Marta Dutkiewicz, Aleksandra Charabin, Kaitlin Sullivan, Lena Birbing
Muzyka: Sonia Lerska, Andrzej Rejman, Julian Sztatler, fragment melodii utworu Wio koniku, muzyka Imre Garai, Isaac Albeniz, Suite española, Op. 47: No. 5, Asturias (Leyenda), Meisterkurse mit Susanne Linke und Irene Sieben. Nagranie własne.
Scenografia: Wioletta Jocz
Opracowanie: Kaitlin Sullivan, Lena Birbning, Izabela Dunaj, Iwona Wojnicka
Zrealizowano systemem gospodarczym w ramach stypendium MKiDN “Kultura w sieci” przy wsparciu finansowym: Związku Artystów Scen Polskich ZASP oraz Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Produkcja: Warszawskie Muzeum Tańca 2021

zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe
oprac. def