Pandemia a Festiwal Butohpolis

09-04-2021

Jak wiele innych tegorocznych wydarzeń kulturalnych, w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, Festiwal Butohpolis częściowo odbędzie się online (w 2021 roku takie prace zaprezentują wszyscy zaproszeni artyści zagraniczni).

– Nadal trwa pandemia Covid-19, co ma oczywiście ogromny wpływ na Butohpolis – zarówno w zeszłym roku, jak i w 2021. Jako organizatorzy borykamy się z ogromnymi trudnościami – przede wszystkim niemożliwością zaplanowania terminów i form wydarzeń. To jest szereg komplikacji, a każda powoduje efekt domina. W tym roku jesteśmy mądrzejsi o zeszłoroczne wydarzenia, więc staramy się uniknąć większych zawirowań programowych. Musimy niemal przewidywać przyszłość, posługując się intuicją – wyjaśnia Sylwia Hanff, tancerka butoh i organizatorka Butohpolis.

Dodaje jednak, że zespół organizacyjny stara się widzieć pozytywne strony sytuacji i zaprezentować program jak najbardziej atrakcyjny dla publiczności. – Zmiana formy prezentacji z żywego spotkania na online jest oczywiście stratą możliwości spotkania, a jest to jednak istota sztuk performatywnych – staramy się więc zachować jak najwięcej prezentując sztukę butoh w plenerze. Pozytywną stroną jest możliwość zaprezentowania znakomitych dzieł filmowych, których nie moglibyśmy pokazać naszym widzom z prostego powodu ograniczeń finansowych – twierdzi choreografka.

Butohpolis szczególny nacisk kładzie na różnorodność form i kontekstów funkcjonowania butoh w ramach nowych sztuk performatywnych. Najbardziej zaskakująca dla wszystkich forma, która pojawi się w programie podczas 3. edycji imprezy to butoh bajka dla dzieci i dorosłych w wykonaniu zespołu Opowieści z Walizki.

W programie 3. Butohpolis – Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh znalazły się sceniczne i plenerowe performance – site-specific inspirowane konkretnym miejscem. W ub. roku był to Fort Mokotów – miejsce historyczne, któremu nadano nowe życie, w tym roku organizatorzy będą realizować projekty nad jeziorkiem czerniakowskim. Zaplanowano także flash mob na ulicach Warszawy (ta forma pokazu z udziałem widzów pojawia się jak dotąd w każdej edycji festiwalu). – Od 2021 r. do programu wprowadzamy sztukę performance jako pokrewną butoh od samego początku jego istnienia. Dlatego w tym roku naszymi gośćmi specjalnymi będzie duet performerski  VestAndPage o światowej renomie – mówi Sylwia Hanff. – Niestety z powodu pandemii, artyści nie mogą przyjechać do Warszawy i wystąpić na żywo. Zaprezentujemy jednak bardzo ciekawy pełnometrażowy film oparty na performance – to jest szczególna forma filmowa, którą zajmuje się VestAndPage.

Festiwal zaplanowany został od 23 kwietnia do 13 czerwca.

Zaproszeni performerzy – performance online i na żywo:

Yumi Umiumare (Australia) – urodzona w Hyogo w Japonii, uznana tancerka Butoh i choreografką z Australii. Od 26 lat tworzy swój charakterystyczny styl. Prace Yumi były pokazywane na wielu festiwalach na wszystkich kontynentach. Yumi jest laureatką nagrody Green Room Awards Geoffrey Milne Memorial Award za jej wkład we współczesną sztukę eksperymentalną.

Thomas Alfred Bradley (Australia/Francja)- artysta multidyscyplinarny, pracujący głównie jako tancerz i projektant kostiumów dla Emanuel Gat Dance (FR), wcześniej tańczył z Sydney Dance Company i Australian Dance Theatre. Na jego praktykę ruchową duży wpływ wywarło japońskie Butoh, co doprowadziło do stworzenia jego solowego tańca „yvonne” i duetu performansu „clay” z Dai’em Matsuoką.

VestAndPage (Niemcy/Włochy)– duet artystyczny, tworzony przez niemiecką artystkę Verenę Stenke oraz pochodzącego z Wenecji artystę i pisarza Andrea Paganes, od 2006 roku działający w obszarze performance, filmu i literatury. Ich praktyka artystyczna ma charakter kontekstualny i jest odpowiedzią na otoczenie i problemy społeczne, odnosi się do historii i architektury miejsca.

Opowieści z Walizki (Polska) – „Opowiadamy historie z muzyką na żywo. Już od 2009 roku wędrujemy z naszą walizką po wielokulturowej Polsce, ale chętnie przekraczamy granice by poznawać inne, także odległe, kultury poprzez ich baśnie i muzykę. Opowieści to droga do poznawania dziedzictwa kulturowego i doświadczania wspólnoty, także międzypokoleniowej. Uczą uważności, ginącej sztuki słuchania.”

Rui Ishihara (Polska) – tancerz i choreograf. W swojej pracy artystycznej głęboko inspiruje się pracą Tatsumiego Hijikaty oraz Kazuo Ohno – twórców tańca butoh. Karierę rozpoczął w 2000 roku jako artysta tańca współczesnego. Następnie, poprzez spotkania z Kazuo Ohno, Min Tanaką, Simone Forti (przedstawicielką postmodern dance), odnalazł swoją własną ścieżkę artystyczną. W 2009 roku osiadł na stałe w Warszawie.

Teatr Limen Butoh (Polska) prowadzony przez Sylwię Hanff od 2002 r. – pionierkę butoh w Polsce, performerkę, reżyserkę, choreografkę – pracuje w zmiennym składzie, otwarty na współpracę z różnymi artystami teatru, muzyki, plastyki, nowych mediów, dzięki której dokonuje się wymiana energii twórczej i wzajemnych inspiracji. LB dotychczas zrealizował ponad 20 spektakli/performansów, wiele etiud i improwizacji. Został opisany w książce J. Majewskiej „The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland.”

Agata Sokół (Polska) – magister sztuki, absolwentka Wydziału Sztuki UP w Krakowie oraz Ecole Supérieure d’Art des Pyrénées w Pau; artystka multidyscyplinarna, w tym performerka oraz alternatywna fotomodelka określająca się jako „poetka ciała”, zgłębiająca sztukę butoh oraz shibari. W swoich działaniach podejmuje tematy pustki, obecności, tożsamości, Eros oraz Thanatos. Ukończyła studium aktorskie Teatru A Part.

oprac. DEF