Sześciotygodniowy program warsztatowy o choreografii społecznej w warszawskiej Kem Szkole

14-04-2021

Kem Szkoła jest nowym programem mającym sprzyjać ma rozwijaniu indywidualnych i kolektywnych praktyk artystycznych poprzez eksperymenty i namysł nad choreografią społeczną, performansem oraz metodami działań queerowo-feministycznych. Kem Szkoła powstała w odpowiedzi na potrzebę rozwijania alternatywnych programów edukacji artystycznej wspierającej badania, wymianę oraz procesy samoorganizacji. Od 23 sierpnia do 3 października 2021 r. będzie prowadzony tutaj warsztat „Jak dotykać ruchu? Choreografie społeczne, performance i queerowe feminizmy jako praktyki tworzenia światów”. 

6-tygodniowy program „Jak dotykać ruchu?” zbudowany będzie wokół idei tworzenia światów, która zakłada, że istnieje wiele światów jednocześnie, a każdy z nich jest ciągłym ćwiczeniem różnych wersji wspólnej rzeczywistości. Tworzenie światów to odnajdywanie sposobów wyobrażania, budowania i zamieszkiwania innych światów. Pierwsza część Kem Szkoły zaprosi więc uczestniczki i uczestników do wspólnego opracowania narzędzi i strategii choreograficznych i performatywnych, które sytuują badania i praktykę artystyczną w ramach ucieleśnionego doświadczania w relacji do warunków społeczno-politycznych.

– Pojęcie „choreografia” rozumiemy tutaj nie tylko jako praktykę taneczną, ale jako praktykę wykorzystującą ruch będący środkiem wyrazu dla rozmaitych społecznych relacji i splotów intymności, materialności ciał, zmysłowości, polityki/władzy, środowiska – wyjaśniają założyciele Kem Szkoły. – Choreografia jest też świadomym traktowaniem ruchu jako wyrazu systemów rasy, klasy, płci, seksualności, i norm sprawności. Chcemy, aby Kem Szkoła, korzystając z narzędzi choreograficznych, stała się przestrzenią do wypróbowywania metod politycznie świadomej czujności, nienormatywnych gramatyk ciała, percepcji i współodpowiedzialności.

Kem Szkoła ma na celu badać i uwzględniać skutki historii przemocy wobec ciał uznawanych za inne, a także tych form przyjemności, radości i relacyjności, które zrodziły się z oporu wobec tej przemocy. Zapewni przestrzeń do wspólnych badań i pracy oraz program warsztatów, seminariów, i spotkań realizowanych w różnych formatach. Celem zajęć będzie umożliwienie uczestniczkom rozwijania własnych i kolektywnych praktyk we wspierającym, transdyscyplinarnym środowisku. Osoby uczestniczące w programie będą zapraszane do angażowania się w rozwijanie metod kolektywnej, krytycznej i ucieleśnionej produkcji wiedzy.

Wśród zaproszonych artystów, którzy poprowadzą warsztaty i zajęcia w ramach tego programu, są Alex Baczyński-Jenkins, Ligia Lewis, Ewa Majewska, Ania Nowak, Natalia Sielewicz i Will Rawls.

W pierwszej edycji programu udział weźmie grupa 8-10 osób mieszkających i działających w Polsce. Zostaną wyłonione w procesie otwartej dwuetapowej rekrutacji, do której zapraszani są m.in. choreografowie, artyści, performerzy, twórcy filmowi, pisarze, producenci kultury, tancerze czy aktywiści. Program otwarty jest dla osób z różnymi doświadczeniami (zarówno początkujących jak i z większym dorobkiem artystycznym), zainteresowanych dalszym rozwojem swoich praktyk artystycznych w oparciu o metody choreograficzne, performatywne i kolektywne.

Udział w programie jest bezpłatny. Program nie pokrywa  kosztów zakwaterowania, transportu itp. Program realizowany będzie w Warszawie, szkoła nie ma stałej siedziby, a warsztaty i zajęcia realizowane będą w przestrzeniach instytucji partnerskich współpracujących ze szkołą, między innymi: Jasna 10 Warszawska Świetlica Krytyki Politycznej.

Aplikacje przyjmowane są do 3 maja 2021 r. przez specjalny formularz zgłoszeniowy. Ewentualne pytania można kierować pod adres e-mail: julia@kemwarsaw.com.


Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/BmWg53PczvGZkdqj7


Dodatkowe informacje:

Program Kem Szkoły został stworzony przez Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa, Olę Knychalską, Katarzynę Właszczyk, we współpracy z Katarzyną Słobodą i Julią Morandeirą. Koordynatorką Kem Szkoły jest Julia Celejewska. Media społecznościowe i tłumaczenia opracowuje Tosia Leniarska. Grafiką zajmuje się Alex Goluk. Projekt zrealizowany na zaproszenie Kem we współpracy z Warszawską Świetlicą Krytyki Politycznej w ramach programu „Centrum Jasna” finansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Pierwsza edycja Kem Szkoły (2021) została wsparta przez Helenę Czernecką. 

oprac. DEF