Opera wymykająca się porządkowi symbolicznemu

26-04-2021

Nowy Teatr w Warszawie zaplanował na 6 maja 2021 r. premierę spektaklu Ramony Nagabczyńskiej pt. „Silenzio!”. Choreografka, aby opowiadać o kobiecych głosach, odwołuje się w nim do opery – dziedziny sztuk wystawianej w niemalże niezmienionej formie od wieków.

Ramona Nagabczyńska, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie, która uczyła się później tańca współczesnego w Hochschule Fur Musik Und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w The Place w Londynie, tworzy autorskie choreografie często opierając się na eksperymencie. Niektóre z nich przyjmują wręcz formę badania choreograficznego – jak np. w performance „Części ciała” (2019), w którym Nagabczyńska zajmowała się anatomią i fizjologią ludzkiej twarzy.

Tym razem choreografka zaprosiła do kreacji cały zespół, na scenie mają się pojawić więc Katarzyna Szugajew, Karolina Kraczkowska, Barbara Kinga Majewska i sama Ramona Nagabczyńska, dla których partie wokalne opracowała Barbara Kinga Majewska. Spektakl zrealizowano w ramach drugiej edycji programu choreograficznego „Poszerzanie pola”, realizowanego przez Nowy Teatr w Warszawie i Art Stations Foundation w Poznaniu.

„Głos kojarzony jest głównie ze sferą symboliczną; ze znaczeniami przypisywanymi dźwiękom. Zapominamy, że jest manifestacją skomplikowanych cielesnych predyspozycji. Te głosy, które wymykają się porządkowi symbolicznemu są przesuwane poza nawias: co nie oznacza, że nie istnieją – jedynie, że utraciliśmy zdolność ich słyszenia – wyjaśniają autorki „Silenzio!”. – Tradycyjne praktyki kobiecego śpiewu znalazły swój ujarzmiony przez kompozytorów operowych odpowiednik w postaci wirtuozerskich arii operowych. Tam pierwotna ekstaza głosu miesza się z wyrafinowaną propagandą krzywdzącego porządku”.


„Silenzio!”
choreografia: Ramona Nagabczyńska
performerki i współtwórczynie: Katarzyna Szugajew, Karolina Kraczkowska, Barbara Kinga Majewska, Ramona Nagabczyńska
dramaturgia: Agata Siniarska
muzyka: Lubomir Grzelak
opracowanie partii wokalnych: Barbara Kinga Majewska
scenografia i kostiumy: Dominika Olszowy  
współpraca przy kostiumach i scenografii: Dominika Święcicka
reżyseria świateł: Jędrzej Jęcikowski
krawiec: Emil Wysocki
nauczycielka tańców barokowych: Marta Baranowska (Cracovia Danza)
partnerzy: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Centrum w Ruchu


oprac. DEF