Performatywny film drogi, czyli duet VestAndPage o historii, wysiedleniach i traumach

19-05-2021

Duet VestAndPage – gość specjalny 3. Butohpolis – Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh – pokaże online pełnometrażowy film „Plantain”, stworzony i nagrany w różnych miejscach podczas miesięcznej pieszej performatywnej podróży duetu artystów z północnych Niemiec przez Polskę do rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego, która odbyła się na przełomie maja i czerwca 2015 roku. Film emitowany będzie z polskimi napisami (tłumaczenie: Małgorzata Sady), link do filmu zostanie opublikowany w facebookowym wydarzeniu Butohpolis 19 maja o godz. 19.00 i będzie dostępny do 21 maja do godz. 20.00

O FILMIE:

Przyjmując za punkt wyjścia prywatną historię rodzinną oraz historyczne wydarzenia związane z wysiedleniami po II wojnie światowej, film skupia się na kwestii ciała zastąpionego – przemieszczonego – umiejscowionego. Stawia pytania, w jaki sposób przeszłość i teraźniejszość przemawia do naszych ciał i poprzez nasze ciała funkcjonujące w obliczu wyzwań natury etycznej, społecznej i egzystencjalnej. Bada proces akceptacji historii, jej indywidualną i zbiorową archiwizację, a także pojęcie tożsamości i przenikalności granic kulturowych. W każdym z siedmiu epizodów filmu przywoływany zostaje jeden członek rodziny, by przyjrzeć się czasowi, tajemnicy, wojnie, obowiązkowi, odwadze, traumie i wierności.

Rodzina Stenke uciekła w trakcie ewakuacji Prus Wschodnich zimą 1945 roku podczas cywilnego exodusu wzdłuż Morza Bałtyckiego do północnych Niemiec, pokonując ponad 1100 kilometrów i już nie wracając stamtąd. Nigdy potem nie mówiło się o wojnie ani co ona oznaczała dla każdego z członków rodziny: artyści wiedzieli jedynie, że „uciekli w czasie wojny” oraz „przybyli z północy”. Aby współczesny dyskurs o przeszłości mógł ułatwić zrozumienie teraźniejszości, artyści musieli wypełniać luki w pamięci i łączyć brakujące elementy, prawdziwe lub fikcyjne. Proces przypominania sobie niewypowiedzianego, składania elementów w całość, odkopywania tego, co zakurzone, wyobrażania sobie możliwych światów jednocześnie sporządzając mapy tych niemożliwych, otwierania zamkniętych pudełek i podważanie ich zawartości: dematerializacja przeszłości, gdzie zapomnienie panuje nad nostalgią.

Balansując między rzeczywistością, wizjonerskością i zmieniającymi się konturami wspomnień wielu osób, film przedstawia artystów w sekwencji ruchomych obrazów, poprzez zagadnienia społeczne i geofizyczne. Spojrzenie na te kwestie ewoluuje w bezpośredniej reakcji na otoczenie i przedmioty, które znaleźli na swojej drodze. Choć nie jest to film dokumentalny, kamera rejestruje to, co zobaczyliby ewentualni widzowie tych wydarzeń. Ich performansy są ściśle połączone ze sobą, tworząc autonomiczną historię, którą każdy widz może odczytać na swój własny sposób.

O ARTYSTACH:

VestAndPage – duet artystyczny, tworzony przez niemiecką artystkę Verenę Stenke oraz pochodzącego z Wenecji artystę i pisarza Andrea Paganes, od 2006 roku działający w obszarze sztuki performance, filmu i literatury. To także niezależni kuratorzy. Ich praktyka artystyczna ma charakter kontekstualny i jest odpowiedzią na otoczenie i problemy społeczne, odnosi się do historii i architektury miejsca. W poetyce odniesień podejmują kwestie percepcji, rzeczywistości, porozumiewania się, kruchości funkcjonowania człowieka i grup ludzkich w sferze społecznej i w środowisku naturalnym. VestAndPage prezentowali swoje działania oraz filmy na całym świecie. Są inicjatorami i kuratorami wielu projektów m.in. International Performance Art Week w Wenecji. Ich artykuły ukazują się w książkach i periodykach dotyczących sztuki współczesnej.

BUTOHPOLIS – CAŁY PROGRAM (23.04-13.06.21):

https://www.facebook.com/events/178484814105910

oprac. techn. def
foto: materiały promocyjne Butohpolis