Premiera „Przesady”, czyli żółty kolor rządzi

01-06-2021

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Giordona Bruna 9) wystawi premierę spektaklu „Przesada”, zrealizowaną przez Monikę Szpunar i Stefano Silvino w ramach programu rezydencyjnego StartUP – Scena dla młodych (2021). Zaplanowano dwa premierowe pokazy 4.06.2021 o godz. 20 i 5.06.2021 o godz. 19. Bilety: 25 i 35 zł. Uwaga, twórcy zachęcają widzów do przyjścia na spektakl ubranym na żółto.

StartUp – Scena dla młodych to program organizowany przez Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, którego celem jest wspieranie młodych artystów zajmujących się tańcem współczesnym. Wybrane w trybie konkursowym projekty otrzymują środki na realizację zgłoszonego spektaklu, wsparcie producenckie oraz konsultację merytoryczną. W 2021 roku swoje prace w ramach programu stworzą Monika Szpunar i Aleksandra Kostrzewa.

O SPEKTAKLU:

„Przesada”
choreografia i wykonanie: Monika Szpunar i Stefano Silvino
scenografia: Agata Starmach
muzyka: YO ‚z domku’ (wersja rozszerzona) – Joanna Wabik; (I Can’t Get No) Satisfaction – The Rolling Stones; Sandstorm – Darude
premiera: 4.06.2021

Czym charakteryzuje się stan przed?
Jak go rozpoznać?
Kto lub co decyduje o tym, że już wystarczy?
Czy można przesadzić z czymś co jest już przesadą?
Przesada to nasz stan quo.
(Nie) dajmy się zwariować.

O TWÓRCACH:

Monika Szpunar – tancerka, performerka, choreografka. Absolwentka ACTS/Ecole de Danse Contemporaine w Paryżu oraz London Contemporary Dance School w Londynie. Wcześniej uczyła się w Krakowskiej Akademii Tańca ‘L’art de la Danse’, którą ukończyła dyplomem ZASP. W 2020 roku ukończyła II moduł Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych Uniwersytetu SWPS. Interesuje ją przenoszenie tańca do nowych, niekonwencjonalnych przestrzeni, a także praca w projektach kolektywnych i interdyscyplinarnych, tworzonych we współpracy z innymi. Współtworzy girl band The Yonis, z którym tworzy i występuje w V&A Museum, The Yard, Stratford Circus Arts Center w Londynie oraz na festiwalach, w tym na Edinburgh Fringe, BrainChild oraz SPACER w Krakowie. Tworzy też autorskie projekty i spektakle oraz pracuje jako choreografka do przedstawień teatralnych oraz filmów. Jako tancerka pracowała z takimi artystami jak: Victor Quijada, Richard Siegal, Dam Van Huynh, Kaori Ito. W 2016 roku spędziła 6 miesięcy w Brazylii, podczas których współpracowała z lokalnymi artystami Fernando Martinsem, Jorge Garcią i Rafaelą Sahyoun oraz prowadziła warsztaty improwizacji na Unicamp w Campinas.

Obecnie, współpracuje z Kasią Witek (Memory Score), Elinor Lewis (Orchard), Weroniką Pelczyńską (Still Standing, KULA, Halka (wileńska) w reżyserii Agnieszki Glińskiej) oraz współtworzy Laboratorium Ciała w Krakowskim Centrum Choreograficznym.

Stefano Silvino – przygodę z tańcem rozpoczął na Sycylii w wieku 15 lat. W 2011 przeprowadził się do Rzymu, by pod okiem doświadczonych nauczycieli trenować techniki modern i klasykę. Taniec współczesny szkolił u Eriki Silgoner, Medhi Walerski (NDT), Christophera Roman (Frankfurt Ballet, Forsythe Company), Maeva Berthelot (Hofesh Shechter Company). Współpracował z Luc Petit Creation podczas „AMWAY CHINA 2012” w Monachium, uczestniczył w międzynarodowej trasie musicalu „KAROL WOJTYLA, la vera storia”, reżyserii Duccio Forzano oraz tańczył w operze „IL PAESE DEL SORRISO”, w choreografii Sandhya Nagaraja we Włoszech jak i w spektaklu na 34-tą rocznicę centrum obserwacji w Nowym Jorku „The Orsano Project” w choreografii Phil Orsano. We wrześniu 2014 roku dołączył do zespołu Teatru Rozbark, gdzie pracował m.in. z: Johan Gerben, Uri Ivgi i Anna Piotrowska. Brał również udział w projektach tanecznych Irada Mazliaha i Noa Shiloh w Warsaw Dance Department. W 2016 roku wygrał program “You can dance Po Prostu Tańcz”. Półfinalista programu World Of Dance w duecie z Katarzyną Zakrzewską. W 2019 roku tańczył w spektaklu „Halka( wileńska)” w Operze Narodowej w Warszawie w reżyserii Agnieszki Glińskiej i choreografii Weroniki Pelczyńskiej. Stefano tworzy też autorskie spektakle m.in. Miłość na piasku, She War Saw, I’m the N-One, czy Bez Sensu we współpracy z Ilona Bekier-Ekwa i jest nauczycielem modern, contemporary oraz kontakt improwizacji w Warszawie (East Side Dance Academy, Samo Centrum Wszechświata) oraz prowadzi liczne warsztaty w całej Polsce i na świecie.

Joanna Wabik – działa interdyscyplinarnie, na pograniczu muzyki, soundartu, sztuki konceptualnej, performance, architektury i poezji. Komponuje muzykę, improwizuje na fortepianie, projektuje i realizuje instalacje artystyczne. Jest inicjatorką i organizatorką wydarzeń skupiających i integrujących artystów z różnych środowisk twórczych (zsyp, sety i kasety). Utwór YO z domku, został wydany w 2020 na dyskietce w Pionierska Records.

Agata Starmach – projektantka związana z Beza Projekt od 2018 roku. Absolwentka School of Form (Uniwersytetu SWPS) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Skupia się na projektowaniu przedmiotów i przestrzeni, a swoje koncepcje często bazuje na badaniach humanistycznych. Bardzo ceni sobie pracę docelowym materiałem, który często weryfikuje projekty, ale również daje niezwykłą satysfakcję.

BILETY:

Bilety: http://www.ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-tanca-zawirowania,28/premiera-start-up-scena-dla-mlodych-przesada-monika-szpunar–stefano-silvino,14593


WIĘCEJ INFORMACJI:

oprac. techn. DEF