Premiera „POLONAUTEK” już we wrześniu

02-09-2021

CTiT zaprasza na pierwsze pokazy spektaklu „POLONAUTKI, czyli Pierwsza Polska Kobieca Misja Kosmiczna”, którego autorkami są Aleksandra Kostrzewa, Olga Briks i Ewa Noras. Projekt powstał w ramach programu rezydencyjnego „StartUp – Scena dla Młodych 2021”. Premierę zaplanowano w dniach 11-12 września 2021 r. o godz. 19.30 w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Bruna 9).

Trio Briks, Kostrzewa, Noras zaproponuje widzom w swojej najnowszej tanecznej pracy udział w makropodróży w przestrzeń kosmiczną i mikropodróży w głąb siebie. Artystki zapowiadają poszukiwania istoty kobiecości i pełni własnej mocy w świecie ukształtowanym przez męskie wzorce. Bohaterki „POLONAUTEK” – Eva i Hydryna – w niezgodzie na zastany świat podejmują decyzję o samodzielnej wyprawie w kosmos. Ale chcąc odzyskać własną podmiotowość i sprawczość będą musiały najpierw przyjąć męskie wzorce (mit herosa) oraz iść śladami podróży bohaterskiej. Aby móc sprostać wymaganiom stawianym współczesnym kobietom wykorzystywać mają popkulturowe symbole i klisze przypisane superbohaterkom…

Artystki w materiałach promocyjnych do swojego spektaklu wyjaśniają: „Celem Pierwszej Polskiej Kobiecej Misji Kosmicznej jest odnalezienie alternatywnych form funkcjonowania świata, opartych na równości, wzajemnym szacunku, współbyciu i podmiotowym  traktowaniu wszystkich istot. Wyprawa w kosmos staje się wewnętrzną podróżą, procesem terapeutycznym odzyskiwania cielesności, własnych emocji i tożsamości. Prowadzi do odrzucenia wzorców, współczesnych mitów oraz wymagań stawianych kobietom przez kulturę patriarchalną, jak i popkulturę oraz kapitalizm”.

„ […] skupienie na kobiecej duchowości jest bezpośrednim skutkiem tego, jak wiele kobiet podjęło się drogi bohatera, by przekonać się, że jest ona dla nich i dla całej ludzkości pusta i niebezpieczna. Kobiety szły po śladach męskiej bohaterskiej podróży, ponieważ nie było żadnych innych obrazów, za którymi mogłyby podążać; kobieta mogła albo „odnieść sukces” w kulturze zorientowanej na mężczyzn, albo z racji swojej płci pozwolić się zdominować i uzależnić od innych. Aby zmienić ekonomiczne, społeczne i polityczne struktury społeczeństwa, musimy znaleźć nowe mity oraz bohaterki. Być może dlatego tak wiele kobiet i mężczyzn zwraca się ku obrazom Bogini i starożytnym kulturom matrystycznym, starając się zrozumieć modele przywództwa oparte na partnerstwie zamiast na dominacji oraz na współpracy zamiast chciwości”.  [M. Murdock „Podróż bohaterki”]


„POLONAUTKI, czyli Pierwsza Polska Kobieca Misja Kosmiczna”, choreografia: Aleksandra Kostrzewa, Olga Briks, Ewa Noras, dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa, wykonanie: Olga Briks i Ewa Noras, teksty i kompozycja piosenek: Zuzanna Wrońska , wykonanie piosenek: Wojciech Dolatowski, kostiumy: Zuzanna Maria Białecka, wideo: Wojciech Stupnicki, zdjęcia: Kate Phellini, plakat: Agata Gansiniec, Maciej Bychowski, czas trwania: 50 minut, projekt powstał w ramach programu rezydencyjnego „StartUp – Scena dla Młodych 2021) w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, premiera: 11-12.09.2021

oprac. DEF, foto: materiały promocyjne