Site-specific o migracji i migrantach

06-09-2021

Fundacja Artystyczna PERFORM w ramach Centralnej Sceny Tańca (edycja II) 29 września 2021 r. o godz. 17 w okolicach Parku Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie organizuje ostatni w tym sezonie pokaz site-specific „Migracje uważności”. Grupa artystek i artystów, działających w formie kolektywu,  będzie eksplorować temat przemieszczania się i migracji.

„W naszym procesie zbadamy temat zarówno na poziomie ciała i uważności, jak i w obszarze sposobów pokonywania przestrzeni miejskich, w których krajobraz zurbanizowany przeplata się z zielenią i naturą. Poprzez wykorzystanie metodologii improwizacyjnych i choreograficzne będziemy rozwijać uważność na otoczenie i umiejętności nawigacji w przestrzeni, jako kolektywne ciało. Pogłębimy nasze zrozumienie tego, co oznacza dla nas migracja na poziomie ruchu i zmiany usytuowania w przestrzeni fizycznej”.

Poruszone zostaną także kwestie pandemii COVID-19 w dobie informacji cyfrowej czy w przestrzeni miejskiego chaosu. Artyści mają zadać sobie pytania: Gdzie migruje nasza uwaga? Co popycha nas do zmiany? W jaki sposób przestrzeń i okoliczności definiują sposoby przemieszczania? Czy decyzję o zmianie (miejsca) podejmujemy samodzielnie czy wspólnie? Czy zmiana wynika z ciekawości, przymusu czy z potrzeby? Kiedy człowiek migruje: poszukuje odpowiedzi, czy nowych pytań?

W projekcie „Migracje uważności” wystąpią: Agnieszka Bogusławska, Aleksandra Dahan, Yuliya Dzichkouskaya, Tomasz Domański, Tomasz Jagusztyn-Krynicki, Angelika Mizińska. Kuratorką projektu jest Angelika Mizińska. Rezydencja artystyczna trwa od 16 do 29 września 2021. Wydarzenie dla publiczności przewidziano 29.09 o godz. 17.00 w
okolicach Parku Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie.

O PROJEKCIE:

Blok site-specific skupia się na eksploracji potencjału, który niesie ze sobą praca w przestrzeniach nie-tanecznych, w unikatowych sceneriach miasta Warszawy. Wykorzystując narzędzia improwizacyjne, choreograficzne oraz ruch i taniec uczestnicy próbować będą  ukazać nową perspektywę na otaczające nas przestrzenie, architekturę i naturę. Skupią uwagę na odkrywaniu relacji z otoczeniem i tego, jak nasza obecność w organiczny sposób ją przeobraża, a uwaga wydobywa esencję doświadczenia.


Wydarzenie realizowane w ramach projektu Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja II.
Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM i Mazowiecki Instytut Kultury
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa
Zdjęcie: Yuliya Dzichkouskaya

oprac. DEF