„Tańcząc Boską Komedię” znów na scenie

14-09-2021

Teatr Tańca Zawirowania zaprasza na prezentację spektaklu „Tańcząc Boską Komedię” w choreografii Elwiry Piorun, która odbędzie się w Centrum Teatru i Tańca w Warszawie (ul. Bruna 9) 24 września 2021 r. o godz. 19.30. Kolejne prezentacje odbędą się w październiku.  

O SPEKTAKLU:

To ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który wykreował w czternastym wieku swoją wizję świata pozaziemskiego. Była ona na tyle silna, że przetrwała pokolenia i wciąż oddziałuje na współczesność. W przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, gdyż to nie jest możliwe w godzinnym spektaklu, ale żeby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów. Tak jak „Boska Komedia” opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem, w którym pandemia stawia pod znakiem zapytania ustalone zasady i reguły. Rzecz dzieje się nie w świecie pozaziemskim ani w dawnych czasach, ale tu i teraz.

Punktem wyjścia jest refleksja, że przechodząc przez życie można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem. „Tańcząc Boską Komedię” to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich dogłębnego pogłębiania. To raczej wyzwanie dla choreografa i tancerzy, żeby spróbować zamienić skomplikowany język poezji Dantego, nasycony rozbuchanymi obrazami plastycznymi na język tańca. Chodzi o to, żeby przedstawić równie sugestywny obraz świata, który można podobnie chłonąć za pomocą wszystkich zmysłów i przy jego pomocy pobudzić refleksję nad współczesnym życiem i jego konsekwencjami. To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza.


„Tańcząc Boską Komedię”
Teatr Tańca Zawirowania
choreografia: Elwira Piorun
dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa
tancerze: Liwia Bargiel, Magdalena Wójcik, Michał Góral, Michał Przybyła
współpraca twórcza: Gieorgij Puchalski
Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
czas trwania: 60 minut


Bilety dostępne poprzez stronę eWejściówki.pl: https://bit.ly/3yH7Suy


foto: WILK