Tydzień Tańca w CTiT – światło i przestrzeń

21-10-2021

Ostatnie wydarzenie Tygodnia Tańca (26-30.10), organizowanego przez Fundację Scena Współczesna i Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, to zaplanowana na 30 października prezentacja spektaklu „de light” h.art company. Pokaz odbędzie się o godz. 19.30 na scenie Centrum Teatru i Tańca (ul. Bruna 9).

O SPEKTAKLU:

„de light”
h.art company
Koncept, choreografia, wykonanie: Artur Grabarczyk
Reżyseria dźwięku i obrazu: Wiktor Podgórski
Współpraca choreograficzna, wykonanie: Katarzyna Ustowska, Róża Kołoda, Kamil Wawrzuta
Premiera spektaklu: 20/08/2021, Klub Żak w Gdańsku w ramach programu Rezydencja/Premiera na Gdańskim Festiwalu Tańca

Światło i przestrzeń istnieją jako dwie wzajemnie uzupełniające się materie. Bez przestrzeni wiązki światła nie miałyby gdzie się rozchodzić, a bez światła nie bylibyśmy w stanie dostrzec przestrzeni i znajdujących się w niej obiektów oraz ich kolorów. Światło sprawia, że przestrzeń jest bardziej akceptowalna, a każda jego zmiana wpływa na to, jak odbieramy rzeczywistość. „de light” to spektakl-galeria. Bada wzajemne zależności światła i przestrzeni ze sztuką choreografii. Pracując z geometrią światła, przestrzeni i ruchu, budowana jest abstrakcyjna forma żywego obrazu – pełna napięć kompozycyjnych, zestawień kolorów, kształtów i nastrojów odpowiadających konkretnym zadaniom. Korzystając z teorii optyki, odkrywane są przed widzem różne mechanizmy percepcji. Poprzez aktywizację do udziału w spektaklu, zachęcamy do refleksji i uświadomienia sobie własnej roli w doznawaniu otaczającej nas rzeczywistości.

O TWÓRCACH:

Artur Grabarczyk – absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz NSCD w Leeds. Pracował między innymi ze Scottish Dance Theatre, Teatrem Tańca Zawirowania, z wybitnymi choreografami takimi jak: Sharon Eyal, Anton Lachky, Jo Strømgren, Damianem Jalet i wielu innych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowany do nagrody Perły Tańca im. Barbary Bittnerówny. Laureat wielu nagród i rezydencji. Obecnie współpracuje z Compagnie Didier Théron, C/U, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Sopockim Teatrem Tańca, Centrum Teatru i Tańca w Warszawie. Prowadzi h.art company.

Katarzyna Ustowska – absolwentka University of Music and Performing Arts we Frankfurcie, Northern School of Contemporary Dance w Leeds oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Pracuje w obszarach tańca współczesnego, choreografii, teatru i edukacji tańca. Współpracuje z Teatrem Dada von Bzdülöw i Teatrem Trans- Atlantyk. Współtworzy Fundację Polka dot oraz kolektyw twórczy Durski/Kania/Kamińska/ Stanek/Ustowska. Rozwija metodę edukacji tańca Montessori Dance Guide, w kontekście założeń pedagogiki Montessori.

Kamil Wawrzuta – absolwent WTT w Bytomiu. Współtwórca grupy Ruchomy Kolektyw, pracuje nad własnymi choreografiami i ruchem scenicznym i choreografią m.in: dla J.  Zdrady, M. Walczak i innych. Występował w Burzy, reż P. Miśkiewicz, Strawiński. Przejścia i Święto wiosny – komentarz w choreografii J. Łumińskiego, Harnasiach, chor. K. Kołodziejczyk i innych. Prowadzi zajęcia i warsztaty teatralno – taneczne w Warszawie.

Róża Kołoda – od 2018 r. związana z Sopockim Teatrem Tańca. Współpracowała z Krzysztofem Leonem Dziemaszkiewiczem w teatrze READ MY LIPS oraz Transgatunkowym Teatrem SFINKS, z Małgorzatą Dzierżoń, Anną Akabali, Robertem Florczakiem, Alicją Grucą, Jagodą Jagson i Leszkiem Możdżerem. W 2020 r. rozpoczęła współpracę choreograficzną z Sopockim Teatrem Muzycznym Baabus Musicalis.

Wiktor Podgórski (VTR) – jego prace istnieją na styku różnych dziedzin i często łączą zainteresowanie dźwiękiem z doświadczeniem w sztukach wizualnych. Jego wideo-dźwiękowy pejzaż, „Scintilla 21”, był pokazywany na festiwalach między innymi Fresh Mind w Texasie, MIAF w Australii i Punto y Raya w Hiszpanii. W roku 2016 jego projekt audio-wideo „PRIOR”, który powstał podczas programu dla wyróżniających się artystów w Banff Centre w Kanadzie. Prace audio i wideo we współpracy z innymi artystami były prezentowane, między innymi na Uniwersytecie w Glasgow, MAD museum w NYC, BRIC ARTS MEDIA HOUSE na Brooklynie, CSW i LADOM w Warszawie.


Bilety dostępne w serwisie eWejściówki: https://bit.ly/3yH7Suy
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków m. st. Warszawy.
Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie

Foto: Paweł Wyszomirski