Bomba (atomowa) na scenie

29-11-2021

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zaprasza na pokaz spektaklu „Manhattan” Dominiki Wiak i Danieli Komędery-Miśkiewicz w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski. Pokaz spektaklu w CSW odbędzie się 9 grudnia 2021 r. o godz. 19.00 w ramach Polskiej Sieci Tańca, której CTiT jest nowym partnerem.

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy instytucji i organizacji wspierających rozwój tańca współczesnego w Polsce. Sieć pobudza cyrkulację i eksploatację rodzimych produkcji oraz wzmacnia wymianę artystyczną. Polska Sieć Tańca organizowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

„Lekcje historii pozwalają nam łatwo w „Manhattanie” odczytać spektakularną scenę wybuchu bomby atomowej, oglądanej przez artystów leżących na kocykach z przyciemnionymi okularami na oczach, czy scenę konsekwencji ataku na Hiroszimę, gdy jedna z tancerek ma na sobie kostium ukrywający jej rękę tak, że widzimy tylko jej kikut. To rozumienie intuicyjne, w końcu informacje o tym, jak wygląda grzyb atomowy i jakie były reperkusje napromieniowania milionów Japończyków to wiedza powszechna. Ale już parada dziecka ćwiczącego wschodnie sztuki walki (pierwotnie przy premierze był to chłopiec uprawiający boks) tak łatwo odczytywalna nie jest. Budzi wręcz pytanie o to, dlaczego obserwujemy ten moment po wybuchu a nie przed nim, a dzieje się tak dlatego, że o setkach tysięcy sierot w Hiroszimie czy Nagasaki, które szukały swoich domów, swoich rodziców błąkając się po skażonych terenach – nie wiemy w zasadzie niczego. Na pewno nie wie tego młode pokolenie, które o tej tragedii ma zapewne w książkach do historii podanych zaledwie kilka zdań. Zdań nieistotnych w testach maturalnych, gdzie ocenia się raczej polityczne, a nie społeczne skutki wybuchu bomby atomowej, które doprowadziły do zakończenia II wojny światowej” (fragment recenzji „Atomowe dziewczyny” Sandra Wilk, Strona Tańca).

O SPEKTAKLU:

„Manhattan”
Dominika Wiak, Daniela Komędera-Miśkiewicz
koncepcja, choreografia, wykonanie: Dominika Wiak, Daniela Komędera-Miśkiewicz
muzyka, wykonanie: Aleksander Wnuk, Michał Lazar
gość specjalny: Fryderyk Liber
projekcja wideo: Natan Berkowicz
reżyseria światła: Paweł Murlik
czas trwania: 60 minut

Czy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed użyciem tego, co wyprodukować potrafi? Amerykański Projekt Manhattan miał na celu konstrukcję pierwszej broni atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Zrzucenie bomby Little Boy na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka pokazującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Myślenie apokaliptyczne przestaje być z szaleństwem, a staje się codziennością.

oprac. DEF