Od wielkich emocji po spełnienie

29-11-2021

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zaprasza 12 grudnia 2021 r. o godz. 19.00 do Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski na pokazy w ramach Polskiej Sieci Tańca. W CSW wystawione zostaną spektakle „Carme(n)love” oraz „Intercepted/Przechwycone” Kieleckiego Teatru Tańca.

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy instytucji i organizacji wspierających rozwój tańca współczesnego w Polsce. Sieć pobudza cyrkulację i eksploatację rodzimych produkcji oraz wzmacnia wymianę artystyczną. Polska Sieć Tańca organizowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

O SPEKTAKLACH:

„Carme(n)love”
Kielecki Teatr Tańca
choreografia: Małgorzata Ziółkowska
muzyka: Rodin Shchedrin, Georges Bizet, Wadeiko Matsuriza, Eric Varzon Morel, Soha
kostiumy: Małgorzata Ziółkowska, Jolanta Dudek, Małgorzata Sasak
scenografia: Jaśmina Parkita
reżyseria światła: Grzegorz Pańtak
projekcje wideo: Grzegorz Kaczmarczyk
wideo z udziałem: Alicja Horwath- Maksymow, Michał Ośka, Mila Łącka (dziecko)

„To autorska interpretacja opery Carmen Georges Bizeta. Opowieść o prawdziwej femme fatale… Złej, okrutnej, nieszczęśliwej, wolnej… O kobiecie targanej różnymi uczuciami: złością, nienawiścią a jednocześnie miłością i ogromnym pożądaniem. Czy znała Carmen prawdziwą miłość…czy potrafiła kochać? Czy jest postacią zupełnie negatywną? Każda kobieta ma coś z Carmen. U mnie jest ona kwintesencją kobiecości… Dlaczego źle skończyła?? Być może nie umiała się odnaleźć w otaczającej ją rzeczywistości?? Być może miłość, której tak pragnęła, nie zaspokoiła jej duszy… Najdoskonalej opisuje ten typ kobiety Charles Baudelaire w „Kwiatach Zła”, przedstawiając ją jako demona, ofiarę rzeczywistości, wielki umysł, poszukiwaczkę nieskończoności, istotę pełną krzyków i płaczu… Taka będzie moja Carme(n)love…. Carmen żyje w każdej z nas, być może narodzi się na nowo” – zapowiada choreografka, Małgorzata Ziółkowska.


„Intercepted/Przechwycone”
Kielecki Teatr Tańca
choreografia: Wojciech Mochniej
muzyka: Wojciech Frycz
scenografia: Maciej Miernik
światło: Grzegorz Pańtak
kostiumy: Aleksandra Machnik

Choreografia „Intercepted/Przechwycone” została zbudowana w oparciu o techniki tańca współczesnego charakterystyczne dla stylu W&M Physical Theatre Wojciecha Mochnieja. Przechwycone w drodze do celu…

Spektakl porusza temat spełnienia, samorealizacji, drogi do celu jakim są nasze marzenia, idee, pasje. Jak zachować indywidualność i swoje potrzeby na ścieżce do spełnienia wobec przeciwności losu, presji, oczekiwań, relacji, sytuacji, historii, zbiegów okoliczności, które przechwytują nas w drodze do
celu kierując na inne tory.

Choreograf stawia pytanie: Czy jesteś w stanie wytrwać w dążeniu do marzeń i pasji? Czy mimo przeciwności losu wracasz na swoją indywidualną trasę czy też dajesz się przechwycić?

Pierwszą inspiracją choreografa był hokej, najszybsza gra zespołowa, i jej nieprzewidywalność po przechwyceniu krążka. Obrazami choreograficznymi przedstawiona jest determinacja postaci, które mają poczucie własnej wartości i nie dają się przechwycić, ale także siła masy, mainstreamu, która wciąga słabsze, niezdecydowane jednostki. Kompozycja choreograficzna pozwoliła zaprezentować koloryt i dualność osobowości. Pokazuje proces wchodzenia w relacje w tłumie, z masą ludzi, z uważnością, by nie utracić siebie, swoich celów, marzeń, idei i pasji – choć trudno, warto wytrwać.