Polska Sieć Tańca: „manRay. Barbarzyńca”

05-05-2022

Centrum Teatru i Tańca w Warszawie wystawi w najbliższym czasie aż trzy spektakle, które zostały zakwalifikowane do Polskiej Sieci Tańca, projektu prezentacyjnego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Pierwszą prezentacją będzie spektakl „manRay. Barbarzyńca” Sopockiego Teatru Tańca. Pokaz zaplanowano na 13 maja 2022 r. o godz. 19.00 w siedzibie CTiT przy ul. Bruna 9.

O SPEKTAKLU:

„manRay. Barbarzyńca”
Sopocki Teatr Tańca
Obsada
Koncept (inspirowany twórczością Man Ray’a): Jacek Krawczyk
Performance: Joanna Czajkowska, Aleksandra Foltman, Asia Nadrowska, Jacek Krawczyk
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Wizualizacja: Katarzyna Turowska
Światło: Mateusz Gierc
Scenografia: Jacenty Krawczyk
Czas trwania: 60 minut

Wizualno-muzyczny awangardowy poemat według pomysłu Jacentego Krawczyka, to kontynuacja jego fascynacji twórczością wybitnych twórców XX wieku. Tym razem bohaterem i punktem odniesienia rozważań Krawczyka stał się urodzony w 1890 roku w Filadelfii Emmanuel Radnitzky pracujący pod pseudonimem Man Ray. Był on nie tylko fotografem, ale również malarzem, twórcą fotogramów i reżyserem filmowym. Zdjęcia Raya powstawały w jego studio jako efekt długotrwałej pracy z przedmiotem lub modelką oraz niekonwencjonalnego pomysłu, podobnie jak surrealistyczne obrazy. Większość swojego życia spędził w Paryżu, gdzie zmarł w 1976 roku. Na swoim nagrobku polecił wyryć: „Nie zainteresowany, ale nie obojętny”.

Spektakl Sopockiego Teatru Tańca jest swobodną interpretacją dzieł Man Ray’a, w stylu avangard performance video art, gdzie aktorzy-tancerze wcielają się według własnej interpretacji w postaci z eksperymentalnych surrealistycznych filmów i obrazów Man Ray’a. Sopoccy artyści konstruują abstrakcyjne obrazy, przesiąknięte zmysłową atmosferą i magicznymi formami, w których ciało zyskuje na przemiennie ludzkie i zdehumanizowane kształty.