Pierwsze informacje o XVIII Międzynarodowym Festiwalu Tańca Zawirowania!

17-05-2022

Na 18. urodziny Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania Fundacja Scena Współczesna, Teatr Tańca Zawirowania oraz Centrum Teatru i Tańca w Warszawie zaprosili m.in. słynny Cullberg Ballet. XVIII Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania w tym roku odbędzie się w dwóch odsłonach – czerwcowej oraz sierpniowej, a grupa założona przez szwedzką tancerkę i choreografkę Birgit Cullberg, uważaną za jedną z najważniejszych postaci tańca współczesnego XX wieku (później prowadzona przez jej syna Matsa Eka), wystąpi w drugiej – sierpniowej – części imprezy.

O FESTIWALU:

Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania powstał w 2005 roku z inicjatywy Włodzimierza Kaczkowskiego i Elwiry Piorun. Początkowo celem inicjatywy była konfrontacja zespołów z Europy Środkowej, wymiana doświadczeń i różnorodnych technik pracy w dziedzinie tańca. Z czasem impreza zaczęła się rozrastać, a jej gośćmi byli już nie tylko artyści europejscy – w Warszawie gościli twórcy z Azji, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. W 2022 roku festiwal kończy 18 lat – co będzie zarówno pretekstem do hucznego świętowania urodzin, jak i do podsumowań czy wspomnień.

O PROGRAMIE:

Festiwal Zawirowania zainaugurują dwie polskie propozycje: 22 czerwca odbędzie się  prezentacja spektaklu „Kepler 22b” B’cause Dance Company w choreografii Bartka Woszczyńskiego, a dzień później (23.06) „Opowiedz nam o przyszłości” Teatru Tańca Zawirowania w choreografii Elwiry Piorun.

W kolejnych dniach Warszawę odwiedzą m.in. Compagnie Didier Théron z Francji, Ondřej Holba z Czech czy Daniel Abreu z Hiszpanii.

W sierpniu – najważniejsza z prezentacji, czyli występ Cullberg Ballet – jednego z najbardziej znanych światowych zespołów tańca współczesnego.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w siedzibie Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, przy ul. Giordana Bruna 9 (nieopodal Pól Mokotowskich), a także w Teatrze Studio (pl. Defilad 1).

Dokładne daty prezentacji i szczegółowe informacje o zaproszonych gościach zostaną podane wkrótce.


Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizator: Fundacja Scena Współczesna, Teatr Tańca Zawirowania
Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie