Spotkanie z Medicine Movement

25-05-2022

26 maja 2022 r. o godz. 19.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury (ul. Elektoralna 12) zaplanowano projekt „Scena CST, wieczór III: Medicine Movement – Rytm Ziemi – Wieczór Tańca i Ceremonii Ruchu”. To spotkanie z Matką Ziemią poprowadzi terapeutka i specjalistka od pracy z ruchem Anna Sierpowska, która pomoże wprowadzić widzów w tajniki Movement Medicine – praktyki aktywnej medytacji w tańcu.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu Centralna Scena Tańca, który jest wspólną inicjatywą Fundacji Artystycznej PERFORM i Mazowieckiego Instytutu Kultury. Projekt koncentruje się na wydarzeniach związanych z tańcem, ruchem i spotkaniami z ekspertami w tej dziedzinie. Wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń wiosennej Sceny CST jest ich społeczny wymiar. Do współpracy zaproszono twórców i twórczynie, które poruszają tematy zaangażowane społecznie, ważne dla osobistej kondycji człowieka, choć często nieuświadomione, skrywane, pomijane. Podczas czterech wieczorów tego bloku zostaną zaprezentowane różne odsłony choreografii zaangażowanych społecznie, zrealizowanych zarówno przez twórców profesjonalnych, jak również artystów amatorów, włączających publiczność do intelektualnych rozważań lub ruchowej aktywności.

Spotkanie pod koniec maja będzie wyjątkowe ze względu na formę. Ceremonia – jak określa ją prowadząca – jest miejscem, by przystanąć, wylądować, rozpuścić się, zauważyć napięcia jakie towarzyszą nam w życiu, zauważyć ciężary jakie dźwigamy, zatrzymać się.

O WIECZORZE:

Ceremonia jest przestrzenią spotkania
Sacrum i Profanum
Ciało i Duch
Taniec i Cisza
Emocje i Pot
To, co jest spotyka to, co było i co będzie
To przestrzeń pomiędzy – podróż.

Ceremonia jest miejscem, by przystanąć – wylądować, rozpuścić się, zauważyć napięcia jakie towarzyszą nam w życiu, zauważyć ciężary jakie dźwigamy, zatrzymać się.
Ceremonia jest miejscem by podziękować za to jest, a często nie dostrzegamy w radioaktywnym kurzu lęku i stresu.
Nie musisz już nic więcej robić – zwolnij.

Następnym razem, gdy poczujesz się przytłoczony, wstrząśnięty, następnym razem, gdy będziesz potrzebować podzielić się, wyrazić swoje przeżycie możesz przypomnieć sobie, że istnieje zwolnienie, zatrzymanie, oddech z głębi brzucha, kontakt ze stopami i dalej z ziemią i zwrócić ciekawość na etap swojej podróży.

Gdzie jesteś Teraz? Jakie są Twoje zasoby? Dokąd zmierzasz? Jaka jest Twoja intencja? Czy ją pamiętasz, może potrzebujesz ją wypowiedzieć głośno i odpowiedzieć na pytanie – Po co? Co cię przyciąga w tej drodze? Co od niej odciąga i zabiera energię? Gdzie jest Teraz? Gdybyś postępował tak jak zawsze, gdzie na pewno wylądujesz według twojego schematu?

Ceremonia jest punktem odniesienia – momentem obserwacji bez oceniania – jest aktem miłości i wielkiej odwagi.

Droga jaką mamy do przejścia w życiu – od głowy do serca – jest wyjątkowa. Potrzebujemy całej społeczności, by odnosić się, by powracać, by robić błędy i eksperymentować.

Tym razem zapraszamy, byśmy w tą drogę wyruszyli w tańcu, angażując się osobiście w akt kreatywnego bycia. W atmosferze Movement Medicine – ścieżki rozwoju duchowego, która używa narzędzi sztuki, terapii, nauki i szamanizmu, by towarzyszyć nam w naszej otwartej ścieżce alchemii miłości, tęsknoty, wolności i bliskości.

Przebudzony Tancerz (Awaken Dancer) archetypowa postać, która towarzyszy i przewodzi, każdej praktyce Movement Medicine – żywa, czująca, seksualna, z mięśni, krwi i uczuć istota połączona z ziemią i niebem.

Naszym językiem jest taniec, kanałem komunikacji ciało emocje duch. Wrażliwość Tancerza/Tańczącej nas poprowadzi. Trzymać nas będzie prosta struktura Movement Medicine i żywa muzyka.

Żeby wychować dziecko potrzebujemy całej wioski. Żeby wzrastać i rozwijać się potrzebujemy społeczności. Ceremonia jest aktem społecznego połączenia i miejsca, gdzie każdy z nas może przynieść materiał – swoje Serce, prośby, modlitwy, łzy, załamania, swoje szczęście i miłość.

Dla społeczności Ceremonia to krąg którzy słucha i słyszy. To przestrzeń, gdzie to to ustalone w możemy odwrócić do góry nogami, wstrząsnąć, rozłożyć na atomy w bezpiecznej nieoceniającej niecce spotkania, trzymani przez większą siłę, inteligencję ciała i oddechu, żywą tkankę Ziemi.

Podróż od indywidualnej i wewnętrznej intencji do kolektywnego i połączonego ruchu płynącego z poczucia ugruntowania i przynależności.

O PROWADZĄCYCH:

Anna Sierpowska – Certyfikowana nauczycielka Movement Medicine – praktyki świadomego ruchu i obecności ze Szkoły Yaacova & Susannah Darling Khan. Facylitatorka i terapeutka pracy z ciałem w nurcie psychoterapii poprzez ciało, w Szkoleniu Analizy Bioenergetycznej, akredytowanego przez Florida Society for Bioenergetics Analysis. Praktyczka pracy z ciałem w oparciu o techniki powięziowe, polinezyjski bodywork MA-URI, podejścia Laban Bartenieff, medytacji Mindfulness i slow joggingu. Prowadzi ceremonie transformacji poprzez ruch i dotyk, projekty muzyczne oraz autorską audycję w internetowej rozgłośni Radiospacja – Body Talks. W swojej praktyce kieruje się intencją odkrywania i wzmacniania radykalnej akceptacji i czucia autentyczności życia.

Michał Kaza – doktor nauk farmaceutycznych, bębniarz i perkusista, miłośnik płynącego rytmu. Jeden z założycieli projektu muzycznego Freedance. Współtworzy przestrzeń muzyczną na warsztatach i wydarzeniach związanych z ruchem, dzięki wieloletniemu doświadczeniu improwizując na żywo. Swoją muzykę dedykuje tancerzom.

DODATKOWE INFORMACJE:

Movement Medicine to praktyka aktywnej medytacji w tańcu, w celebracji życia, w spotkaniu z prawdą naszego serca i duszy. W celebracji życia, w połączeniu, w przepływie, w radości komunikacji z Przebudzonym Tancerzem. To współczesna, transformująca praktyka medytacji w ruchu, stworzona przez Ya’Acova i Suasannah Darling Khan, aby obudzić i uwolnić ludziach naturalną energię i wesprzeć ich w ucieleśnieniu i zamanifestowaniu własnego potencjału.

Metoda ta integruje w sobie:

– radość i energię tańca ekstatycznego
– głębię medytacji w ruchu
– ducha praktyki szamańskie.


Projekt: Centralna Scena Tańca w Warszawie edycja III
Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Artystyczna PERFORM
Kuratorka: Katarzyna Stefanowicz
Współfinansowanie: Miasto st. Warszawa